Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de poluare

Am platit in 2009 o taxa de poluare ptr a inmatricula o masina. Acum, in 2011, am facut procedura prealabila cu Adm Fin. si mi-au raspuns ca taxa s-a caculat corect si ca am facut plata voluntar...
Vazand termenul legal de contestare de 30 de zile de la data emiterii deciziei de calcul si termenul de 6 luni de prescriptie din legea contenciosului adm., eu ce sanse am sa recuperez taxa?
Un coleg imi spune ca el a facut deja poprire pentru o taxa pe care o platise in 2007, deci a castigat fara a se mai impiedica de aceste termene de decadere.
Voi ce ziceti?
Aveti toate sansele, introduceti actiunea in instanta.
Aveți șanse, vă recomand să apelați la un avocat, pentru că în instanță reprezentații finanțelor vă pot crea probleme dacă vă prezentați personal.
Unde se poate contesta in termen de 30 de zile decizia de calcul?
Eu am achitat saptamana trecuta taxa pe care mi-au calculat-o.
Ce pot face sa ma incadrez in termenele prevazute de lege?
Decizia de calcul se contesta chiar la ei- Adm Fin Publice Sector ........ Veti primi un raspuns, cel mai probabil negativ. Aveti dreptul ca dupa acest raspuns sa ii actionati in judecata. Instantele dau solutii favorabile pentru aceste spete. Va veti recupera taxa platita. Dar mai intai faceti contestarea taxei la Adm si motivati acolo ca doriti resrituirea ei, intrucat potrivit normelor europene si potrivit hotararii Curtii Europene de Justitie , este ilegala si discriminatorie.
victoriada, utilizator
Are aceasta hotarare a CEJ, prin care declara aceasta taxa ilegala si discriminatorie, un numar?
Sau doar fac asa o contestatie fara a ma baza pe ceva concret?