Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa CCC

am fost absolventa a liceului am avut convntie de somaj iniunie 2010 si angajata pe o perioada de 1 an dupa 5 luni an nascut si am intrat in concediu pt crestere copil, intrebarea mea este : sunt nevoita sa ma intorc la serviciu dupa cei 2 ani de concediu sau pot intra in somaj?
1. In timpul CCC dvs. ati avut CIM suspendat adica erati salariata aceleiasi unitati dar nu prestati munca si nu primeati salariu.
2. Dupa terminarea CCC se "reactiveaza" CIM deci mergeti la angajator si continuati activitatea in baza aceluiasi CIM.
3. Este bine sa intrebati la Agentia de Somaj daca cele 12 luni care trebuia sa le lucrati la acest angajator cuprind si perioada de CCC sau trebuie sa continuati dupa CCC pana se implinesc cele 12 luni.
Multumesc pt raspunsuri