Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... reincredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

reincredintare minor

in urma unui divort, copilul minor in varsta de 14 ani, rezultat in urma casatoiei a fost incredintt tatalui intrucat mama era plecata in Italia. Mama printr-o cerere de reincredintare solicita incredintarea minorului ei si doreste sa-l ia in Italia cu ea intrucat are conditiile necesare cresterii si educarii minorului si aceasta este si dorinta copilului. In cererea de reincredintare trebuie sa solicit in introducerea actiunii sa mi se permita sa iau copilul in Italia????
Trebuie sa indic in introducerea cererii domiciliul din Italia unde urmeaza sa locuisca copilul impreuna cu mama???? Mama doreste sa ia copilul in Italia temporat intrucat a primit niste bani in avans pentru achizitionarea unui apartament in Romania si trebuie sa mai ramana in Italia o perioada pentru a achita datoria. Cum trebuie procedat pentru a nu intampina dificultati la vama, trebuie acceptul tatalui caruia i-a fost incredintat minorul pentru a trece de granita???
Intrucat copilul a plecat la bunicii materni pentru ca nu-si mai doreste sa locuiasca cu tatal, se poate cere reincredintarea prin ordonanta presidentiala???
incercati sa solutionati pe cale amiabila prin procedura medierii
nu se poate pune in discutie o astfel de solutie, tatal refuza orice colaborare. Pt a sicana fosta sotie a intentat zeci de procese pe la toate instantele.