Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu 5 zile casatorie in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu 5 zile casatorie in preaviz

Buna ziua,

Am nevoie de un sfat. Mi-am dat demisia , am preaviz 15 zile calendaristice , insa in ultimele 5 zile lucratoare doresc sa iau cele 5 zile de concediu pentru casatorie, pe baza certificatului de casatorie. Se poate face acest lucru in preaviz? Nu as dori sa prelungesc perioada de preaviz din cauza acestui concediu.

Cele 6 zile de CO neefectuate este obligat sa vi le plateasca. Cele pentru casatorie, daca nu le-ati luat la timpul lor, nu este obligat sa vi le plateasca, dar vi le poate acorda in timpul preavizului.
Perioada concediului de odihna se poate suprapune perioadei de preaviz. In cazul in care mai raman zile de concediu neefectuate la sfarsitul preavizului angajatorul va va compensa in bani acele zile.
multumesc.