avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara copil

Din ce venit se calculeaza pensia alimentara, tatal lucreaza in jadarmerie. Baza legala si daca au ceva drepturi care nu intra in calcul.
Cel mai recent răspuns: opt_mgh , utilizator 22:52, 30 Iulie 2011
In vederea calcularii pensiei de intretinere , instanta de judecata se va raporta la venituri constanta , nu la cele obtinute in mod intamplator , sporadic , cum sunt primele , premiile , recompensele,diurne, normele de hrana.

Pensia va fi stabilita de la data introducerii actiunii , fie de la data pronuntarii, dupa cum exista sau nu un suport banesc in familie.

Hotararea care are ca obiect stabilirea dreptul la pensia de intretinere este execuotorie de drept.
Stoica Ioana a scris:

In vederea calcularii pensiei de intretinere , instanta de judecata se va raporta la venituri constanta , nu la cele obtinute in mod intamplator , sporadic , cum sunt primele , premiile , recompensele,diurne, normele de hrana.



Buna seara!
Exista undeva scris, ca instanta se raporteaza la veniturile constante? Ca pentru calcularea pensiei de intretinere nu se iau in calcul premiile si primele?
Multumesc anticipat, oricare ar fi raspunsul!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia alimentara 147369 147369 Cum se calculeaza pensia alimentara care am inteles ca este de 25% din total venit net? Daca eu lucrez in vanzari si am comisioane care fluctueaza de la o ... (vezi toată discuția)
Urgent!!! calcul pensie de intretinere angajat mai ContSters332562 ContSters332562 Lucrez in MAI. Pentru stabilirea pensiei alimentare pentru un minor se poate lua in calcul pe langa salariu...si sporurile + premiile pe ultimele 6 luni? ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara Diesel999 Diesel999 Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea. Sunt divortat si am o fetita de 17 ani, pentru care platesc pensie alimentara 25% din venituri. ... (vezi toată discuția)