Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara copil

Din ce venit se calculeaza pensia alimentara, tatal lucreaza in jadarmerie. Baza legala si daca au ceva drepturi care nu intra in calcul.
In vederea calcularii pensiei de intretinere , instanta de judecata se va raporta la venituri constanta , nu la cele obtinute in mod intamplator , sporadic , cum sunt primele , premiile , recompensele,diurne, normele de hrana.

Pensia va fi stabilita de la data introducerii actiunii , fie de la data pronuntarii, dupa cum exista sau nu un suport banesc in familie.

Hotararea care are ca obiect stabilirea dreptul la pensia de intretinere este execuotorie de drept.
Stoica Ioana a scris:

In vederea calcularii pensiei de intretinere , instanta de judecata se va raporta la venituri constanta , nu la cele obtinute in mod intamplator , sporadic , cum sunt primele , premiile , recompensele,diurne, normele de hrana.

Buna seara!
Exista undeva scris, ca instanta se raporteaza la veniturile constante? Ca pentru calcularea pensiei de intretinere nu se iau in calcul premiile si primele?
Multumesc anticipat, oricare ar fi raspunsul!