Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... comisie disciplina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

comisie disciplina

la comisia de disciplina cine trebuie sa participe???
din cate stiu eu seful de sectie care de altfel a si intocmit referatul nu are dreptul sa fie prezent
Art.251 (2) In vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat in scris de persoana imputernicita de catre angajator sa realizeze cercetarea, precizandu-se obiectul, data, ora si locul intrevederii.
Normal ar fi ca in RI saexiste reglementari privind nominalizarea unei persoane (incompatibilitate) sau a unei comisii precum si un regulament de functionare al comisiei.
Este explicabil de ce nu trebuie ca cel care a intocmit referatul sa faca parte din comisie (conflict de interese) dar poate fi ascultat in timpul cercetarii disciplinare.
Normal participa, reprezentantul salariatilor si cel delegat de angajator sa cerceteze cazul. Dar daca fima are contract colectiv de munca ar trebui sa vezi ce scrie in el, acolo gasesti care e procedura in cazul unei cercetari. Daca nu in regulamentul intern al firmai, daca firma are sub 21 de salariati.
Indiferent de cati salariati are o firma Regulamentul Intern este "sfant" in relatia angajator-angajat.
Art. 242
Regulamentul intern cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:
a) reguli privind protectia, igiena si securitatea in munca in cadrul unitatii;
b) reguli privind respectarea principiului nediscriminarii si al inlaturarii oricarei forme de incalcare a demnitatii;
c) drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor;
d) procedura de solutionare a cererilor sau a reclamatiilor individuale ale salariatilor;
e) reguli concrete privind disciplina muncii in unitate;
f) abaterile disciplinare si sanctiunile aplicabile;
g) reguli referitoare la procedura disciplinara;
h) modalitatile de aplicare a altor dispozitii legale sau contractuale specifice;
i) criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor.
ContSters42179, utilizator
chirchisoiu a scris:

Normal participa, reprezentantul salariatilor si cel delegat de angajator sa cerceteze cazul. Dar daca fima are contract colectiv de munca ar trebui sa vezi ce scrie in el, acolo gasesti care e procedura in cazul unei cercetari. Daca nu in regulamentul intern al firmai, daca firma are sub 21 de salariati.

Regulamentul Intern al unui angajator se elibereaza indiferent de cati salariati are acesta.
Nu este obligatorie ca in comisia de disciplina sa fie si reprezentantul salariatilor ... constituirea comisiei cade in sarcina angajatorului , el va decide cine face parte din aceasta comisie.