Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Codul civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Codul civil

Buna seara. Va rog dati-mi un sfat referitor la o succesiune. Tatal meu a achizitionat un imobil, in urma vanzarii casei parintesti. Noi suntem 4 frati. Tatal meu a trait in concubinaj cu o alta femeie, circa 5 ani, iar legitim au fost casatoriti doar 1 an, dupa care a decedat. Acum daca intra in vigoare noul cod civil, concubina(sotia) tatalui meu, cat poate mostenii din imobil, si cat ne ramane copiilor. Si daca poate transcrie sau vinde casa fara consimtamantul nostru, imobilul fiind pe numele tatalui meu, si in contractul de vanzare cumparare al locuintei specifica ca tatal meu in momentul achizitionarii imobilului este necasatorit. Va multumesc, Iulia47
Inteleg ca in momentul decesului tatal era divortat si traia in concubinaj.

Conform actualului Cod Civil (ca de altfel si in noul Cod Civil) concubina nu are calitate succesorala. Adica nu va mosteni nimic

Mostenirea se va impartii la cei 4 copii (cate 1/4 la fiecare copil)
bunul a fost propriu al tatalui, daca in momentul achizitionarii era necasatorit, dupa cum scrie in act.
pt ca la data decesului era casatorit ( nu conteaza daca de un an sau de o zi), sotia tatalui va mosteni 1/4 din ap, iar voi fratii, veti imparti 3/4 din el.
ar trebui sa mergeti la notar sa dezbateti succesiunea sau macar sa dati declaratie ca o acceptati
gi-jane2, moderator
Va multumesc pt raspuns, dar poate vinde sau inscrie imobilul pe numele ei(sotia tatalui)?
nu poate. trebuie sa dezbata intai succesiunea dupa sotul ei
Va multumesc pt raspuns! Va rog raspundeti-mi noul cod penal intra in vigoare in acest an? Ajuta pe cei condamnati acest cod penal? Sotul meu este condamnat la 20 de ani, a executat 10 ani jumate. Are ceva sanse cu noul cod sa libereze inainte de a executa fractia de 3/4? Va multumesc iulia47