Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune - drepturi ale sotiei supravietuitoare si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune - drepturi ale sotiei supravietuitoare si ale copiilor

va rog sa-mi spuneti in urmatoarea speta care este rezolutia:tatal meu a achizitionat o casa in anul 2004 cu bani proveniti din vanzarea altui imobil. La data achizitionarii imobilului era ne casatorit , dar avand patru copii din prima casatorie. La data achizitionari casei traia in concubinaj. Ulterior in anul 2008 s-a casatorit legitim , dupa care in anul 2009 a decedat .Mentionez caci contractul de vanzare cumparare al casei este pe numele tatalui in care se face mentiunea ca la data cumpararii casei este necasatorit si bani provin din vanzarea altui imobil . Va rog sa-mi spuneti conform succesiunii ce procent al casei i se cuvine fostei sotii? Va multumesc pentru raspuns! iulia47

Fiind un bun acizitionat inainte de casatorie, este un bun propriu si nu un bun comun.

Deci sotia supravietuitoare il va imparti in cote egale cu toti ceilalti mostenitori ai sotului decedat.

La mostenirea tatalui dvs. vor veni toti copiii lui din casatorie si din afara acesteia + sotia supravietuitoare in cote egale.
Car3men a scris:

Fiind un bun acizitionat inainte de casatorie, este un bun propriu si nu un bun comun.

Deci sotia supravietuitoare il va imparti in cote egale cu toti ceilalti mostenitori ai sotului decedat.

La mostenirea tatalui dvs. vor veni toti copiii lui din casatorie si din afara acesteia + sotia supravietuitoare in cote egale.

De ce în cote egale? Raportat la data decesului, sunt aplicabile prevederile Legii nr.319/1944:

ART. 1
Sotul supravietuitor mosteneste din averea celuilalt sot dupa cum urmeaza:
a) cand vine la sccesiune cu copiii legitimi si recunoscuti sau numai cu unii din ei, ori cu descendentii lor, mosteneste o patrime;
1/4, restul impartinduse in mod egal intre descendentii defunctului conform NCC:

Art. 972. Cota succesorală a soţului supravieţuitor

(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;

Nu stiu cum sa sterg mesajul asa ca l am editat...nu se aplica NCC pentru aceasta speta desfasurata inainte de intrarea in vigoare a acestuia...

Tirlea Andrei, Consilier juridic
anona1963 a scris:

1/4, restul impartinduse in mod egal intre descendentii defunctului conform NCC:

Art. 972. Cota succesorală a soţului supravieţuitor

(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;

Ce treabă are NCC cu o succesiune deschisă în anul 2009?

OK. Am văzut reeditarea.

themis, utilizator