Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... categorii venituri luate in considerare la acordarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

categorii venituri luate in considerare la acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului

Buna ziua,

Care sunt categoriile de venituri luate in considerare la acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului?

Daca, spre exemplu, o persoana fizica este inregistrata ca PFA sau II sau IF si plateste 16% pe venit (norma de venit sau real) poate beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului?

Multumesc.
1. Pentru calcularea indemnizatiei pentru CCC se ia in calcul orice venit profesional supus impozitarii, inclusiv cele precizate de dvs.
2. Asadar persoana care in cele 12 luni premergatoare nasterii a obtinul (si) venituri din PFA, II sau IF poate beneficia de indemnizatie pentru CCC.
Categoriile de venituri care se iau in considerare la acordarea indemnizatiei pentru CCC sunt : veniturile din salarii, veniturile din activitati independente, veniturile din activitati agricole supuse impozitului pe venit, asa cum sunt ele definite la art. 46, art. 55 alin. (1) si (2) si art. 71 din Legea nr. 571/2003 - Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.