Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prelucrare date cu caracter personal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prelucrare date cu caracter personal

Buna ziua,

Conform legii 677/2001 privind protectia pers cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal [...], cap. Vi, art. 22 operatorul este obligat sa notifice autoritatii de supraveghere prelucrarea datelor. Tot din prezenta lege, reiese ca prelucrarea datelor constituie orice operatiune [...] care se efectueaza asupra datelor cu caracter persoanl [...] cum ar fi: colecatrea, inregistrarea, organizarea, stocarea [...] consultarea, utilizarea etc.

Ceea ce ma intereseaza pe mine este daca o societate comerciale care, in vederea recrutarii personalului propriu, colecteaza, stocheaza si utilizeaza (doar in interesul companiei - fara a distribui informatiile tertelor pers.) date cu caracter pers, trebuie sa notifice autoritatea de supraveghere?

Mentionez ca respectivele informatii provin direct de la persoanele in cauza. Acestea semneaza in prealabil un acord prin care se permite stocarea respectivelor informatii

Totodata m-ar interesa daca este prevazuta o limita legala de stocare a datelor cu caracter pers provenite din astfel de aplicatii.

Va multumesc
Trebuie sa va inregistrati si sa platiti o taxa.
Din cate cunosc nu exista o limita legala de stocare a datelor cu caracter personal.
E bine sa ii intrebati pe cei care va inregistreaza si apoi putem discuta daca ei ar invoca o limita si un text de lege.

avocat Claudiu Lascoschi