Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum sa il fac sa imi plateasca pensie alimentara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum sa il fac sa imi plateasca pensie alimentara?

Cum as putea sa il fac pe fostul meu iubit care ma lasat insarcinata si ma parasit,sa plateasca pensie alimentara?Totul sa petrecut in spania,dupa care el a plecat in romania.Eu sunt tot in spania si nu o sa pot sa ajung in romania pt ca luna viitoare o sa nasc si vreau sa nasc aici in spania.As vrea sa stiu dak pot face ceva de aici din spania sa isi recunoasca paternitatea si sa plateasca pensie alimentara?
Recunoasterea paternitatii se poate face in doua moduri:
-pe cale administrativa; art. 57 din C.Fam. prevede:

"Copilul conceput si nascut in afara de casatorie poate fi recunoscut de catre tatal sau; dupa moartea copilului, acesta poate fi recunoscut numai daca a lasat descendenti firesti.
Recunoasterea se face prin declaratie facuta la serviciul de stare civila, fie odata cu inregistrarea nasterii, fie dupa aceasta data; recunoasterea poate fi facuta si prin inscris autentic sau prin testament.
Recunoasterea, chiar facuta prin testament, nu se poate revoca. "
-pe cale judecatoreasca,prin actiunea de stabilire a paternitatii.
Daca fostul iubit nu vrea recunoasca de bunavoie copilul,ii puteti intenta o actiune de stabilire a paternitatii prin care sa solicitati si obligarea acestuia la plata pensiei alimentare.

Art. 59 C.fam.
Actiunea in stabilirea paternitatii din afara casatoriei apartine copilului si se porneste in numele sau de catre mama, chiar daca este minora, ori de reprezentantul lui legal.
Dreptul de a porni actiunea in stabilirea paternitatii nu trece asupra mostenitorilor copilului; ei pot continua actiunea pornita de acesta.
Actiunea in stabilirea paternitatii poate fi pornita si impotriva mostenitorilor pretinsului tata.

Art. 60
Actiunea in stabilirea paternitatii din afara casatoriei poate fi pornita de mama intr-un termen de un an de la nasterea copilului.
(...)
Actiunea apartinând copilului nu se prescrie in timpul vietii acestuia.
Luati legatura cu un avocat.
luiza2008, utilizator