Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... credit cu acte false
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

credit cu acte false

Buna ziua D.le Avocat recunosc nu ma declar nici vinovata nici nevinovata cert este ca am patit-o.Regretele sunt de prisos.Acum doresc doar sa stiu cam ce as putea pati.Voi spune cu siguranta adevarul si ma voi prezenta cu siguranta.Dar nu-mi pot permite cu siguranta un Avocat pe tot parcursul drumului si nu stiu ce voi putea pati.Ce se intampla in astfel de cazuri?Ce voi pati?Va Multumesc anticipat astept raspuns
Stimata @luminitaa aveti la dispozitie functia "Raspunde", pentru a continua discutia anterioara. Ati deschis un nou topic cu acest raspuns. :)
Fals si uz de fals.
Art. 288. CP- Falsificarea unui inscris oficial prin contrafacerea scrierii ori a subscrierii sau prin alterarea lui in orice mod, de natura sa produca consecinte juridice,se pedepseste cu inchisoarea de la 3 luni la 3 ani.
Falsul prevazut in alineatul precedent, savarsit de un functionar in exercitiul atributiilor de serviciu, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani.

Art 291. CP - Folosirea unui inscris oficial ori sub semnatura privata, cunoscand ca este fals, in vederea producerii unei consecinte juridice, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani cand inscrisul este oficial, si cu inchisoare de 3 luni la 2 ani sau cu amenda cand inscrisul este sub semnatura privata.

Nu ma declar nici vinovata, nici nevinovata - cert este ca am patit-o.
Acum doresc doar sa stiu cam ce as putea pati.

Ups! :(( Alta data interesati-va inainte, sa vedeti daca merita...

lia_alexe, utilizator
aveti nevoie de avocat. va conta in stabilirea pedepsei si daca se recupereaza prejudiciul
e furt, in viata nimic nu este intamplator asa cum dvs. ati dorit ceva ce nu va apartine tot asa si altii doresc ceva ce nu poate fi cumparat: PEDEAPSA, e trist dar PROVIDENTIAL.=D>=D>=D> e echilibru.
:offtopic: Interventie moderator: va rog sa apasati butonul "Raspunde" cum a spus colega mea mai sus.
Inchid prezenta discutie si continuati aici:

www.avocatnet.ro/content/for...