avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... urgent...legea micii reforme
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

urgent...legea micii reforme

Buna seara!am si eu o intrebare:(daca la primul termen de fond(intr-un dosar pentru detinere de aparatura skimming si aderare la un grup infractional) se recunoaste rechizitoriul asa cum a fost intocmit de catre procurorul de caz,aplicandu-se legea 320/2003 inculpatul mai poate fi pus in libertate?pana atunci cand va ramane definitiv si irevocabil?va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters214324 , utilizator 01:22, 17 Iulie 2011
Se poate aplica art 320 ind. 1 si sa ii aplice o pedeapsa cu executare.Nu este obligatorie aplicarea unei pedepse cu suspendare sau punerea in libertate.
sa inteleg ca o cerere de eliberare sub control judiciar,dupa acest termen va fi inutila:(:(iar condamnare va primi cu siguranta:(www.avocatnet.ro/images/smil...
Daca este un singur inculpat se termina procesul.
Daca sunt mai multi puteti incerca deoarece daca nu se finalizeaza poate ramane arestat.Deci,nu se poate spune ca ar fi inutila...
daca nu a fost nici un prejudiciu si daca acele dispozitive nu erau functionabile(raspuns atestat de ITA)scopul grupului ramane acelasi,pentru acces la un sisitem informatic?detinerea de echipamnete nu poate constitui drept scop?carea ar putea fi pedeapsa maxima,dar si ce aminima pentru astfel d einfractiuni?va multumesc!maine ,la prima ora este primul termen si suntem disperati...:(:(

Alte discuții în legătură

Iccj inca nu a publicat o practica judiciara pe coduri CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Din ce motiv ICCJ nu a publicat inca practica sa cu privire la aplicarea legii? Oare nu s-a pronuntat nicio solutie pana astazi? (vezi toată discuția)
320 ind 1 in recurs. iccj ContSters241638 ContSters241638 Ieri am avut ultimul termen la ICCJ intr-un caz de dosar de infractiuni informatice pentru care am fost condamnat la pedeapsa de 5 ani inchisoare. In apel am ... (vezi toată discuția)
Art 320 ind 1 apel marcusel marcusel buna ziua, multumesc tuturor ce ma pot ajuta. Am un prieten ce a fost arestat in 2011 pentru furt calificat, iar la recursul arestarii preventive sa dispus ... (vezi toată discuția)