Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie de constructie

As dori sa ma informati in legatura cu autorizatia de constructie provizorie.Am cumparat un teren al carui proprietar sunt ,iar zona in care se afla se zice ca este deja intrata in spatiul urbanistic al orasului si nu pot construi decat o constructie provizorie pentru care trebuie sa fac in fiecare an autorizatie.
Exista cumva o reglementare in acest sens ca trebuie sa iau autorizatia anua?
As dori mai multe lamuriri.Va multumesc anticipat.
In principiu, la momentul la care ati cumparat era necesar un certificat de urbanism ... in acel certificat ar fi trebuit inscrisa interdictia de construire.
Ati vazut acel certificat de instrainare? Are inserata o astfel de interdictie?
Conform legii 50/1991 nu se emit autorizatii de construire provizorii. Chiar si pentru constructiile provizorii se emite o singura autorizatie, in al carei termen de valabilitate trebuie edificata constructia. Valabilitatea acestei autorizatii se poate prelungi o singura data, cu maxim 12 luni.