Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contributii la stat.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contributii la stat.

In situatia in care in sistemul public de sanatate institutia incheie un contract de prestari servicii cu un medic pensionar care sunt contributiile care se platesc la stat?
Se platesc toate contributiile , mai putin contributia pentru somaj.
freeelis a scris:

Se platesc toate contributiile , mai putin contributia pentru somaj.

As spune ca nu prea aveti dreptate in cazul acesta,unitatea nu incheie cu respectivul medic pensionar un contract de munca,pt. a avea obligatia de plata a contributiilor mai putin somajul,ci un contract civil,de prestari servicii,ceea ce implica ca -i va plati doar c/v serviciului prestat si facturat de catre medic!
Medicul,care pt. a putea incheia un astfel de contract trebuie sa fie organizat ca si cabinet individual sau alta forma de organizare isi va face plata contributiilor,inclusiv a impozitului /venit in fc. de forma in care este organizat.
De altfel banii achitati pt. acest tip de servicii nici nu se contabilizeaza la fondul de salarii pt. a naste obligatii de plata catre fd. de asigurari sociale sau impozit/salarii.
ContSters136493, utilizator
Intr-adevar , este vorba despre contract de prestari servicii .. In conformitate cu prevederile art. III din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale, orice venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, se impoziteaza cu cota de impozit pe venit. Asupra acestor venituri se datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale, asigurari sociale de sanatate si asigurari de somaj.
Baza de calcul la care se aplica aceste contributii este limitata la 5 salarii medii brute pe economie la nivelul salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale.
freeelis a scris:

Intr-adevar , este vorba despre contract de prestari servicii .. In conformitate cu prevederile art. III din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale, orice venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, se impoziteaza cu cota de impozit pe venit. Asupra acestor venituri se datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale, asigurari sociale de sanatate si asigurari de somaj.
Baza de calcul la care se aplica aceste contributii este limitata la 5 salarii medii brute pe economie la nivelul salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale.

Numai ca nu medicul prestator adresa intrebarea,ci unitatea care urma sa beneficieze de prestatia sa!
Asa cum am mai spus, incepand cu data de 1 iulie 2010, beneficiarii veniturilor obtinute in baza conventiilor civile de prestari servicii datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale, asigurari sociale de sanatate si asigurari de somaj pana la limita a 5 salarii medii brute pe economie la nivelul salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale.

Aceste contributii se declara, se calculeaza, se retin si se platesc de catre platitorii de venituri.

:offtopic:
Scrie undeva ca m-am referit la medicul prestator ... ???