Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de succesiune

Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine.
Fratele meu a decedat pe 14 iunie, pe numele lui avea o masina care la data decesului era amanetata.
Parintii mei au scos-o de la amanet, si noi am decis ca taxa de succesiune sa o facem cu titlu de inventar.
Masina era luata cu banii de la un credit de nevoi personale pe numele fratelui decedat , care avea si asigurare de viata.
Va rog spuneti-mi si mie daca familia ar mai putea avea probleme cu banca , in sensul restituirii creditului , sau daca familia ce-i va mosteni masina raspunde de eventuale datorii dovedite ale fratelui decedat.
Va multumesc si astept raspunsul dv.
raspund doar in limita a ceea ce au mostenit.
creditorii pot executa silit doar bunuri ce au apartinut decedatului si cat obtin pe ele, cu atat raman
Intrebati direct la banca. De regula asigurarea facuta la primirea creditului , in caz de deces , acopera datoria bancara a asiguratului.
la banca am facut un dosar si asteptam un raspuns in max 30 de zile de la depunerea dosarului
Problema este ca la data mortii, fratele meu avea masina amanetata, parintii mei, fara a avea cunostinta, la acea data, de eventuale datorii au scos masina de la amanet contra unei sume considerabile.
Care ar fi tratamentul acestei probleme? Parintii nu au mostenit pur si simplu masina, au platit pt ea
roxanaalex, utilizator