avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mandat de arestare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mandat de arestare

se emite un mandat de arestare european cand un om are de executat o pedeapsa de un an si 10 luni ? fapta de art.215
va multumesc

Dar dacă angajează un avocat sa deie rejudecare la dosa și el sa stea la munca ce spuneți se poate

trandafir2 a scris:

Va fi gasit pentru ca este dat in urmarire internationala, si exista o lege nationala si conventii internationale, prin care se pun in aplicare mandatele de arestare internationala. Fie la o granita, fie la o verificare de rutina, fie daca calca pe o musca pe strada, si asa mai departe, este saltat imediat si trimis in statul in care s-a emis mandatul. Sa se predea este cel mai simplu, si apoi sa ceara rejudecarea, daca este cazul. Luati legatura cu un avocat si expuneti-i cazul.

Dar are un madat de 2 ani conducere fără permis din care a mai executat 7 luni și sa eliberat antrerupere de pedeapsa gen condiționat iar acum la mai găsit cu o fapta tot conducere fără permis și la condamnat eara la 2 ani va rog mult dați-ne un răspuns și noua ce se poate antpla mai poate fi dat an urmarire ori al poate aștepta când va reveni an romania va mulțumesc mult

trandafir2 a scris:

Va fi gasit pentru ca este dat in urmarire internationala, si exista o lege nationala si conventii internationale, prin care se pun in aplicare mandatele de arestare internationala. Fie la o granita, fie la o verificare de rutina, fie daca calca pe o musca pe strada, si asa mai departe, este saltat imediat si trimis in statul in care s-a emis mandatul. Sa se predea este cel mai simplu, si apoi sa ceara rejudecarea, daca este cazul. Luati legatura cu un avocat si expuneti-i cazul.

Pai v-am tot spus, daca are mandat, trebuie sa se predea. Daca nu se preda, nu este in avantajul lui.
Cat despre dosar, nu va poate spune nimeni ceva clar, decat daca vede dosarul.
Avocatul care vede dosarul poate sa va spuna ce se poate face si ce nu se poate face, in concret.
Multa bafta!


trandafir2 a scris:Va mulțumesc mult pentru răspunsuri și am nevoie de dvs daca vreți dați ne un Nr de tel daca se poate

Pai v-am tot spus, daca are mandat, trebuie sa se predea. Daca nu se preda, nu este in avantajul lui.
Cat despre dosar, nu va poate spune nimeni ceva clar, decat daca vede dosarul.
Avocatul care vede dosarul poate sa va spuna ce se poate face si ce nu se poate face, in concret.
Multa bafta!

Nu se poate, nu pot sa va ajut. Cautati un avocat de la dvs din comuna, pe care il cunoasteti sau pe care vi-l recomanda cineva. Sau intrati la sectiunea consultanti, de aici de pe forum, si alegeti un avocat din zona dvs. Bafta multa!

www.avocatnet.ro/Avocat-din-...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mandatul european catalina1992 catalina1992 in cat timp persoanele fugite (care se sustrag de la pedeapsa de 4ani pt trafic de droguri de mare risc dupa sentita data de inalta curte de casatie si ... (vezi toată discuția)
Urmarire internationala dyenutza dyenutza am si eu o rugaminte la dumneavoastra...am o cunostinta care a luat o pedeapsa de 4 ani cu executare pt furt calificat...si a reusit sa plece din tara pana sa ... (vezi toată discuția)
Mandat de arestare europeana claudiaionete claudiaionete explicatimi concret ce reprezinta un mandat de arestare europeana ,ce libertate de miscare are respectiva persoana,si daca in acest timp poate sa redeschida in ... (vezi toată discuția)