Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... contestatie pv de contraventie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

contestatie pv de contraventie

Pentru contestarea unui pv de contraventie , cum trebuie procedat ?:
1) se achita pv si se depune contestatia? sau
2) se achita pv in urma depunerii contestatiei

respectuos , multumesc pentru amabilitatea de a raspunde
Rolul contestarii unui proces verbal de contraventie este de a dovedi nulitatea acestuia si implicit exonerarea de la plata amenzii.
Deci, in situatia in care considerati ca argumentele dvs. sunt fondate, depuneti plangerea contraventionala, urmand sa achitati amenda dupa finalizarea procedurii de solutionare a contestatiei.
vedeti daca pe pv aveti posibilitatea sa platiti amenda la jumatate in 48 de ore. daca nu exista sau ati depasit termenul, nu platiti pana nu vedeti rezultatul contestatiei.
daca puteti inca plati amenda pe jumatate, ar fi bine s-o platiti. daca pierdeti procesul, nu veti mai avea acesta posibilitate. daca veti castiga, puteti face cerere sa vi se restituie banii sau se va compensa

Art.118 din Oug 195/2002 prevede:
(1) Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiilor se poate depune plângere, în termen de 15 zile de la comunicare, la judecătoria în a cărei rază de competenţă a fost constatată fapta.
(2) Plângerea suspendă executarea amenzilor şi a sancţiunilor contravenţionale complementare de la data înregistrării acesteia până la data pronunţării hotărârii judecătoreşti.