avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1149 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... legalizarea hotararii de divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

legalizarea hotararii de divort

buna ziua,poate cineva sa-mi spuna cand trebuie sa legalizez hotararea de divort,daca o pot face oricand sau este un termen anume? va multumesc
Cel mai recent răspuns: Micheleplacido , utilizator 10:44, 7 Decembrie 2016
baloi gica a scris:

De acord cu totul. Mai aveţi în vedere şi disp.art.619 cpc privind calea de atac în ce priveşte numele, adică 30 zile de la comunicare.
Da,multumesc, de la comunicare au trecut mai mult de 30 de zile nefiind atacata aceasta .
Aveti obligatia ca in termen de 15 zile de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii de divort sa solicitati schimbarea numelui in CI, depasirea acestui termen fiind contraventie care se sanctioneaza cu o amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei.
simonette12 a scris:

Aveti obligatia ca in termen de 15 zile de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii de divort sa solicitati schimbarea numelui in CI, depasirea acestui termen fiind contraventie care se sanctioneaza cu o amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei.
va multumesc pentru lamuriri,o seara placuta.Cu respect Maria
border a scris:

baloi gica a scris:

De acord cu totul. Mai aveţi în vedere şi disp.art.619 cpc privind calea de atac în ce priveşte numele, adică 30 zile de la comunicare.
Da,multumesc, de la comunicare au trecut mai mult de 30 de zile nefiind atacata aceasta .Spuneti-mi va rog daca se poate hotararea devine definitiva si irevocabila abia dupa legalizarea ei?
Nu are legatura cu legalizarea, ci cu epuizarea cailor de atac.

Alte discuții în legătură

Hotarare de divort mihaelach mihaelach Pot sa-mi schimb cartea de identitate daca hotararea de divort nu este stampilata cu mentiunea definitiva si irevocabila daca in aceea hotarare se specifica ca ... (vezi toată discuția)
Am divortat, cum schimb cartea de identitate ? dorinaionita6969 dorinaionita6969 in urma divortului,am primit acasa o hotarareprin care mi se comunica ca este irevocabila in ceea ce priveste divortul si cu drept de apel in termen de 30zile ... (vezi toată discuția)
Divort prin acord ad2010 ad2010 sunt in somaj si nu-mi permit un avocat.vreau sa va rog sa-mi dat un sfat.ce tb sa fac cand primesc hotararea de divort acasa?vreau sa-mi schimb cat mai rapid ... (vezi toată discuția)