Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... legalizarea hotararii de divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

legalizarea hotararii de divort

buna ziua,poate cineva sa-mi spuna cand trebuie sa legalizez hotararea de divort,daca o pot face oricand sau este un termen anume? va multumesc
baloi gica a scris:

De acord cu totul. Mai aveţi în vedere şi disp.art.619 cpc privind calea de atac în ce priveşte numele, adică 30 zile de la comunicare.
Da,multumesc, de la comunicare au trecut mai mult de 30 de zile nefiind atacata aceasta .
Aveti obligatia ca in termen de 15 zile de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii de divort sa solicitati schimbarea numelui in CI, depasirea acestui termen fiind contraventie care se sanctioneaza cu o amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei.
simonette12 a scris:

Aveti obligatia ca in termen de 15 zile de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii de divort sa solicitati schimbarea numelui in CI, depasirea acestui termen fiind contraventie care se sanctioneaza cu o amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei.
va multumesc pentru lamuriri,o seara placuta.Cu respect Maria
border a scris:

baloi gica a scris:

De acord cu totul. Mai aveţi în vedere şi disp.art.619 cpc privind calea de atac în ce priveşte numele, adică 30 zile de la comunicare.
Da,multumesc, de la comunicare au trecut mai mult de 30 de zile nefiind atacata aceasta .Spuneti-mi va rog daca se poate hotararea devine definitiva si irevocabila abia dupa legalizarea ei?
Nu are legatura cu legalizarea, ci cu epuizarea cailor de atac.