Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Despre somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Despre somaj

Am si eu cateva nelamuriri referitoare la depuerea dosarului de somaj.
1. Cele 10 zile in care se poarte depune dosarul sunt lucratoare sau calendaristice?
2. Care sunt actele necesare pentru depunerea dosarului de somaj.
3. Daca pe adeverinta emisa de catre angajator cu date privind plata contributiilor la bugetul asigurarilor pentru somaj, s-a trecut:" salariat din data de 01.10.998 pana la data de 07.07.2011.", iar la Date privind raporturile de munca sau de serviciu ale salariatului scri:"Data incetarii raporturilor de munca sau de serviciu :08.07.2011", exista vreun motiv sa nu se primeasca dosarul penbtru somaj? Pun aceasta intrebare deoarece azi la AJOFM nu s-au primit dosare pe considerentul ca nu este aceiasi data pe adeverinta, adica ori e 07.07.2011 ori 08.07.2011.
4. Care este ordinea asezarii documentatiei in dosar?
Multumesc mult!
Sunt doua variante:
1 fie va modifica prima data .. 07.07.2011

2. fie va modifica cea de-a doua data ... 08.07.2011

Parerea mea este ca in adeverinte trebuia sa va treaca data incetarii c.i.m. ...nu este niciun act normativ care sa reglementeze faptul ca data incetarii este sau nu zi lucratoare .. prin urmare, ultima zi de lucru sau cea pentru care s-a platit contributiile catre bugetul de stat poate fi si data incetarii c.i.m.