Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare procura speciala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare procura speciala

Bunica mea in varsta de 90 de ani a semnat o procura speciala unuia dintre nepoti sa se prezinte la toate organele competente in vederea incasarii sumelor de bani reprezentand despagubirile banesti ce se acorda in temeiul legii nr.9/1998, in baza hotararii nr 4397/02.06.2008 .
Intre timp Guvernul Romaniei in temeiul art.6 alin.7 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 25/2007 emite DECIZIA nr. 549/04.04.2011 care spune:
se valideaza Hotararea nr. 4387 emisa de Comisia pentru aplicarea Legii nr.9/1998 din cadrul Institutiei Judetului C-ta din data de 02.06.2006 si dispune plata de compensatii in cuantum de X lei unui nr. de 7 persoane
Decizia nr. 549/04.04.2011 , emisa de Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor a dispus validarea Hotararari nr, 4387/02.06.2008 si acordarea sumei "X" cu titlu de compensatii banesti privind acordarea de despagubiri cetatenilor romani pentru bunurile trecute in proprietatea statului bulgar in urma aplicarii Tratatului dintre Romania si Bulgaria , semnat la Cracovia la 07 septembrie 1940.
Plata se va face in 2 transe- prima reprezentand 40% din valuare adica 42.286.98 lei (aceasta suma se imparte la 7 persoane)
iar cea de a doua transa in 2012 diferenta de la 105.717.44 lei.
Ideea este urmatoarea.Toate cele 7 familii au delegat o persoana sa le ridice drepturile banesti.
In momentul de fata Statul a alocat 40% adica 42.286.98 lei ce ar trebui impartita la 7. Cert este ca persoana imputernicita prin procura speciala de fiecare in parte a dat suma de 3.600 lei fiecare familii(noi fiind din Bucuresti nu
am primit inca acesti bani)
Intrebarea mea este:
-deoarece persoana imputerniita nu a justificat diferenta de bani de la cei incasati la cei livrati se poate anula procura speciala.
Mentionez acest lucru pentru ca cei 60% ce se va livra la inceputul anului viitor vor ajunge diminuati la ceilalti.

Multumesc
bunica sau cine a mandatat persoana respectiva, poate retrage oricand imputernicirea, sa mearga la notar
sa notificati apoi persoana respectiva ca mandatul sau a fost retras