Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu crestere copil pt tata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu crestere copil pt tata

Buna ziua,
Sotul meu lucreaza la o firma la care i-a impus un target foarte mare de vanzari intr-un timp foarte scurt.Scopul este de al da afara.El i-a propus sa il bage in concediu crestere copil pt 6 luni cat mai am eu de stat acasa si nu a fost de acord.
Intrebarea mea este daca patronul avea voie sa nu fie de acord cu concediul de crestere copil?
Va multumesc
Depinde de urmatoarele: copilul s-a nascut? Dumneavoastra beneficiati de concediu crestere copil?
Copilul are 1an si 6 luni iar eu mai am de stat 6 luni acasa.Beneficiez de ccc.
La aceasta mai fac o complectare si anume ca sotul lucreaza la acesta firma de 11luni.
In acesta situatie ar putea beneficia de ccc?
Va multumesc
Pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC, trebuie ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa aibe realizate timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit .
Numai unul dintre parinti poate opta si beneficia de ccc. Daca dvs v-ati aflat in ccc tatal nu poate solicita ccc.