Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcoolemie si numere expirate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcoolemie si numere expirate

Am fost oprit de un echipaj de politie, am fost rugat sa prezint documentele, si am fost testat cu cu etilotestul. Nu au fost bune nici una. Aveam o alcoolemie de 0,30 in aerul expirat...iar numerele provizorii expirate de vreo doua luni. care sunt consecintele(permis anulat/suspendat,amenda,si altele)? Si ce ar trebui sa fac sa scap mai ieftin daca e vreo solutie!?!?!
piticot78, utilizator
Conform art.85 al.4 din OUG nr.195/2002 pentru ca ati circulat cu numere expirate sanctiunea este inchisoarea de la 6 luni la 2 ani inchisoare.
Daca veti recunoaste fapta , atat la urmarirea penala , cat si in faza de cercetare judecatoreasca limitele pedepsei , conform ar.320 ind.1 c.pr.pen , vor fi reduse cu 1/3 , pedeapsa aplicata va fi cu suspendarea executarii , conf.art.81 c.pen.
Prima fapta , avand in vedere valoarea alcoolemiei este contraventie , dar poate fi avuta in vedere la dozarea pedepsei
permisul va fi cumva suspendat sau anulat? amenda ceva...???
In cazul in care veti fi condamnat , se va dispune anularea permisului de conducere , urmand ca la un an de la ramanerea definitiva sentintei de condamnare sa puteti din nou introduce dosarul , pentru a da examen in vederea redobandirii permisului de conducere(in cazul condamnarii cu suspendare)