Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Angajati ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Angajati ONG

Buna. As dori sa aflu ce fel de angajati poate avea o asociatie sportiva si daca exista interdictii in ceea ce priveste angajarea membrilor asociatiei, sau in special a membrilor consiliului director. Un membru al consiliului director poate fi administrator, instructor/antrenor platit?
Membrii din organele de conducere sunt persoane alese. Cititi in actele constitutive(statut) ce referire aveti fata de acest subiect al angajarilor.
Asa, in general, o asociatie poate sa aiba membrii si personal angajat. Sunt unele asociatii care fac distinctie clara intre cele doua grupe, altele nu.
Pana la urma trebuie ca adunarea generala sa decida, daca nu e clar stipulat in statut.