Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj pentru absolventi de liceu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj pentru absolventi de liceu

absolvent liceu promotia 2011:Ieri am depus dosarul pentru somaj,iar astazi am fost chemat sa iau "TALON INREGISTRARE PERSOANA IN CAUTAREA UNUI LOC DE MUNCA" Mi_a spus de la A.J.O.F.M :: trebuie sa revin la inceputul lunii Octombrie pentru un al doilea dosar cu actele necesare...
1)Vreau sa stiu de cand imi vor da somaj sau cand ma vor solicita pentru un loc de munca???
2)Pe verso al talonului este mentionat :
S.C.--------------------------
Rep.nr.------/data--------
Angajat Respins Refuza
Sunt trei miniformulare ca acest de mai sus....pentru ce sunt aceste formulare??
In concluzie am inteles astazi ca dupa 60 de zile/dupa ce voi face al doilea dosar o sa iau banii/somajul..
VA MULTUMESC !!!
1. Daca in termen de 60 de zile de la absolvire nu vi se ofera sau nu gasiti un loc de munca atunci, dupa aceste 60 de zile, veti primi o indemnizatie de somaj de 250 lei lunar, timp de 6 luni.
2. Nu va faceti probleme cu formularele. In cazul in care vi se ofera un loc de munca de catre AJOFM sau va gasiti dvs. un loc de munca trebuie sa mergeti la AJOFM pentru a anunta si se rezolva si cu acele formulare.
Interventie moderator:
:rtfm:
IonMarian1990:

1. Nu mai deschideti un nou topic pentru intrebari pe aceeasi tema.
2. Intrati tot pe acest topic si folositi butonul "raspunde".
3. Nu mai scrieti exclusiv cu majuscule ca este obositor la citit si riscati sa nu va raspunda nimeni.

IonMarian1990 a scris:
DECI EU AM TERMINAT LICEUL PE 27 MAI...LA A.J.O.F.M ARGES SUNT INREGISTRAT DIN 12 IULIE/DE CAND AM DEPUS DOSARUL...IN CONCLUZIUE DIN LUNA AUGUST POT LUA BANII/SOMAJUL!?!?M_AM INSCRIS IN "PROGRAMUL DE FORMARE PROFESIONALA" .
1)STITI CAND SE VOR INCEPE ACESTE CURSURI SI UNDE (MENTIONEZ CA SUNT DOMICILIAT IN MEDIUL RURAL)???
2)specifica cursul de calificare profesionala,ales de mine ca va dura 360 de ore in 3luni...
3)DACA IN INTERVALUL ACESTOR 3 LUNI IMI GASESC UN LOC DE MUNCA M_AI POT CONTINUA CURSURIILE GRATUITE???
4)UNDE TREBUIE SA MERG PENTRU A DECONTA TRANSPORTUL DE LA DOMICIULIU LA CENTRUL UNDE SE SUSTIN ACESTE CURSURI???
5)LA SFARSITUL FIECAREI LUNI SAU LA SFARSITUL CELOR 3 LUNI TREBUIE SA MERG PENTRU DECONTAREA TRANSPORTULUI???
VA MULTUMESC !!!

1. Intrebati la Agentia de Somaj.
2. ?!
3. Chiar daca va angajati veti continua cursul.
4. Intrebati la Agentia de Somaj.
5. Intrebati la Agentia de Somaj.