avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Candidat ca si consilier
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Candidat ca si consilier

Pentru a candida ca si consilier intr-un sat, este vreun impediment daca persoana are doar scoala profesionala?
Cel mai recent răspuns: Livica , utilizator 21:14, 13 Iulie 2011
:sorry: Cu ce ar fi diferit de "personajele" perioadei 1989-2011 ?!

Daca cetateanul "candidat" are dreptul de a fi votat, nu cred ca e neconstitutional, poate doar imoral .
=D> =D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>
Ultima modificare: Miercuri, 13 Iulie 2011
Roland Mindrila, Avocat
Sa fiti dumneavoastra sanatos, cati candideaza (si sunt alesi) avand doar studii generale sau si mai rau! Nu exista un impediment legal, insa parerea mea este ca ar trebui introdusa o limita minima de studii pentru a putea fi ales.
ARTICOLUL 16 din Constitutie zice ca:
Egalitatea in drepturi
(1) Cetatenii sunt egali in fata legii si a autoritatilor publice, fara privilegii si fara discriminari.
(2) Nimeni nu este mai presus de lege.
(3) Functiile si demnitatile publice, civile sau militare, pot fi ocupate, in conditiile legii, de persoanele care au cetatenia romana si domiciliul in tara. Statul roman garanteaza egalitatea de sanse intre femei si barbati pentru ocuparea acestor functii si demnitati.
(4) In conditiile aderarii Romaniei la Uniunea Europeana, cetatenii Uniunii care indeplinesc cerintele legii organice au dreptul de a alege si de a fi alesi in autoritatile administratiei publice locale.

M-am uitat si prin Legea administraţiei publice locale si nu am gasit nimic referitor la studii.Asa incat, succes !
Ultima modificare: Miercuri, 13 Iulie 2011
ContSters181996, utilizator
Va multumesc pentru raspunsurile atat de prompte!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Viceprimar fara bacalaureat TudorEmilia TudorEmilia Buna seara, poate ocupa un consilier local functia de viceprimar daca are doar scoala profesionala? sau necesita si bacalaureatul, studii superioara ... (vezi toată discuția)
C.n.c.a.s/neconstitutionalitatea legii/anulare decizii Roxana Zbarnea Roxana Zbarnea Stimati colegi, Cu siguranta ati inteles problema....... Sunt curioasa sa stiu opinia dumneavoastra privind anulabilitatea deciziilor CNSAS emise in baza ... (vezi toată discuția)
Vechime in specialitatea studiilor anamaria81 anamaria81 buna ziua, sunt intr-o comisie de concurs si am urmatoarea situatie: postul impune 5 ani vechime in specialitatea studiilor - post de jurist. Un candidat ... (vezi toată discuția)