Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... APEL
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

APEL

Buna ziua. Am facut apel la hotararea de divort pronuntata in data de 19.02.2011. Pe 13.04.2011 am inaintat apelul. Pe 21.04.2011 am facut cerere de renuntare la apel. Cererea de renuntare exista la dosarul respectiv nu mi s-a dat numar de inregistrare. Sotul meu a fost la avocata lui care a consultat dosarul online si i-a comunicat sotului meu ca nu exista cererea la dosar. Mie de la registratura Tribunalului Bucuresti, Sectia a V-a civila mi s-a comunicat ca exista si ca putem consulta dosarul la arhiva. Acum sotul meu ma ameninta ca, daca aceasta cerere nu exista la dosar depusa de mine, dupa data de 14.09.2011 cand este programat sa se judece apelul, va face cerere reconventionala sa nu imi mai vad copilul decat 2 ore la 2 saptamani, pe motiv ca voi naste al doilea copil al nostru si nu voi mai avea timp si de primul copil si ca la parinti in locuinta in care stau acum nu am decat o camera. Considera ca nu pot creste 2 copii intr-o camera. Poate face acest lucru? Am program de vizita un weekend la 2 saptamani.
Buna,puteti renunta si la primul termen ,programul de vizita nu depinde de posibilitatile materiale ,daca solicitati reincredintarea minorului este alta situatie .Am inteles ca minorul este incredintat tatalui iar d-stra aveti program de vizita.Nu se poate consulta dosarul online ,ci doar portalul .
Va multumesc pentru raspuns. Online am intrat si eu si nu se vede cererea, deoarece mi s-a explicat ca cererea este la dosar cu numele, iar fizic cererea exista intr-o mapa si se adauga la dosar in data de 14 sept. 2011. De aceea maine ne vom duce la Tribunal sa consultam aceasta mapa si vom vedea in calculator la dosarul respectiv ca cererea este inregistrata. Problema este ca sotul meu vrea sa faca cerere reconventionala pentru a modifica acest program de vizita de la un weekend la 2 saptamani la 2 ore la 2 saptamani, pe motiv ca nu voi avea timp de copil sa stau cu el. Nu ma pot consulta cu avocata mea deoarece este plecata din tara, de aceea am cerut sfat aici in forum.