Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Denuntare calomnioasa, ar fi posibil?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Denuntare calomnioasa, ar fi posibil?

Ar avea sens o plangere penala pentru denuntare calomnioasa cu cerere de despagubiri morale in cazul de mai jos?
Fostul sot ma terorizeaza cu plangeri de nerespectare a programului de vizita. Am un NUP din provincie si doua NUP din Bucuresti. Toate NUP sunt motivate cam asa:
- "NUP intrucat nu sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii, sub aspectul laturii subiective - lipseste intentia",
- "pentru motivul ca faptei ii lipseste unul dintre elementele constitutive ale infractiunii",
- "consideram ca in astfel de situatii sanatatea copilului trebuie sa primeze pentru ca este in interesul superior al copilului".

In ambele situatii puteti formula plangeri penale pentru denuntare calomnioasa impotriva fostului sot , in situatia in care respectivele rezolutii nu au fost schimbate prin solutii ale procurorului ierarhic superior sau ale instantei de judecata.
Puteti solicita si obligarea acestuia la plata unor daune materiale , prin constituirea de parte civila .
Ce risca faptuitorul in acest caz?
Unde se depune plangerea penala? Acolo unde s-a petrecut fapta (respectiv plangerile penale neintemeiate depuse de fostul sot), adica la domiciliul copilului (identic cu cel al mamei)? Sau la domiciliul tatalui aflat in alt oras? Este un detaliu foarte important pentru mine, nu vreau sa strabat sute de km pentru a ma prezenta la sedinte.

Va multumesc mult.
Plangerea penala se depune la politia sau parchetul , competente teritorial locului savarsirii infractiunii.
Pentru a nu avea probleme puteti depune plangerea penala la parchetul pe raza caruia se afla politia la care sotul dvs a formulat plangerile impotriva dvs.

Art. 259. - Denuntarea calomnioasa
Învinuirea mincinoasa facuta prin denunt sau plângere , cu privire la savârsirea unei infractiuni de catre o anume persoana , se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
Producerea ori ticluirea de probe mincinoase , în sprijinul unei învinuiri nedrepte, se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.
Daca cel care a savârsit fapta declara mai înainte de punerea în miscare a actiunii penale fata de persoana în contra careia s-a facut denuntul sau plângerea , ori împotriva careia s-au produs probele , ca denuntul, plângerea sau probele sunt mincinoase , pedeapsa se reduce potrivit art. 76.

Invinuitul se poate constitui parte civila daca sunt intrunite conditiile raspunderii civile a acestuia , printre care si existenta unui pejudiciu material sau moral.
In primul rand , denuntarea calomnioasa presupune o plangere din partea celui afectat de denuntul calomnios.
Conform textlui citat mai sus , este necesar ca invinuirea facuta prin plangerea penala sa fie una mincinoasa adica nereala , bineinteles sa existe vinovatie.
Persoanele care formuleaza o plangere penala impotriva unor alte persoane , trebuie sa o faca cu responsabilitate , pentru a nu isi asuma un risc evident , acela al raspunderii pentru denuntare calomnioasa , numai in situiatia i care sunt sunt intrunite conditiile acestei infractiuni , deci nu in mod automat. Partea vatamata poate sa isi schimbe declaratia , dar nu inseamna denuntare calomnioasa automat , pentru ca si daca ar recunoaste aceasta fapta,instanta nu poate pronunta o condamnare doar pe baza acestei declaratii , ci este necesara coroborarea cu alte probe.
r.gabi a scris:

Plangerea penala se depune la politia sau parchetul , competente teritorial locului savarsirii infractiunii.
Pentru a nu avea probleme puteti depune plangerea penala la parchetul pe raza caruia se afla politia la care sotul dvs a formulat plangerile impotriva dvs.

Art. 259. - Denuntarea calomnioasa
Învinuirea mincinoasa facuta prin denunt sau plângere , cu privire la savârsirea unei infractiuni de catre o anume persoana , se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
Producerea ori ticluirea de probe mincinoase , în sprijinul unei învinuiri nedrepte, se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.
Daca cel care a savârsit fapta declara mai înainte de punerea în miscare a actiunii penale fata de persoana în contra careia s-a facut denuntul sau plângerea , ori împotriva careia s-au produs probele , ca denuntul, plângerea sau probele sunt mincinoase , pedeapsa se reduce potrivit art. 76.

Invinuitul se poate constitui parte civila daca sunt intrunite conditiile raspunderii civile a acestuia , printre care si existenta unui pejudiciu material sau moral.
In primul rand , denuntarea calomnioasa presupune o plangere din partea celui afectat de denuntul calomnios.
Conform textlui citat mai sus , este necesar ca invinuirea facuta prin plangerea penala sa fie una mincinoasa adica nereala , bineinteles sa existe vinovatie.
Persoanele care formuleaza o plangere penala impotriva unor alte persoane , trebuie sa o faca cu responsabilitate , pentru a nu isi asuma un risc evident , acela al raspunderii pentru denuntare calomnioasa , numai in situiatia i care sunt sunt intrunite conditiile acestei infractiuni , deci nu in mod automat. Partea vatamata poate sa isi schimbe declaratia , dar nu inseamna denuntare calomnioasa automat , pentru ca si daca ar recunoaste aceasta fapta,instanta nu poate pronunta o condamnare doar pe baza acestei declaratii , ci este necesara coroborarea cu alte probe.

stimabile r.gabi poate ne dai mata si niste sentinte definitive in cazul unui denunt calomnios?? eu unul ard de nerabdare :) fiindca nu am vazut nici o condamnare... la fel va fi solutionat cel mai probabil, adica fara intentie... aici ma refer la oamenii simpli, nu la pilaraie...