Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare cumparare imobil sau antecontract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare cumparare imobil sau antecontract de vanzare cumparare imobil?

O societatea X vrea sa vanda o cladire proprietatea firmei la societatea Y la prêtul de 100.000 Euro.
Societatea Y vrea sa incheie contract de vanzare cumparare a cladirii in data de 19.07.2011 , cu plata de 60.000 euro in data 19.07.2011 si diferenta de 40.000 euro cu un CEC cu scadenta in 08.08.2011. Intrebarea mea este daca Notarul poate incheia contractul de vanzare cumparare in data de 19.07.2011 sau un antecontract de vanzare cumparare in data 19.07.2011 si in data de 08.08.2011 contractul de vanzare cumparare definitive cand se plateste toata suma?
buna ziua,
se poate incheia direct contractul de vanzare cumparare in data de 19.07.
Dar daca societatea X nu a platit inca o parte de taxe pe cladirisi nu plateste pana in data de 19.07.2011, Notar poate incheia contractul de vanzare cumparare?
despre ce taxe vorbiti acum?
dvs ati intrebat daca se poate incheia contractul de vanzare cumaparare la data x, in conditiile in care nu se achita intregul pret al vanzarii.
Vorbesc de taxele locale (impozit pe cladire neplatita pentru anul 2010).
daca nu a platit sa le plateasca.