avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce e de platit ca vanzator in urmatoarea situatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce e de platit ca vanzator in urmatoarea situatie

Pe data de 16 noiembrie 2006, X si Y sot si sotie = cumparatori iar Z si V sot si sotie = beneficiari ai dreptului de uzufruct viager, cumpara apartament de la d-ul A.
In prezent X,Y, Z si V vor sa vanda acest apartament.


Ce taxe si impozite avem de platit si daca mai este valabil cadastru si intabularea de la vremea respectiva?
Va multumesc anticipat?
Cel mai recent răspuns: claudita79 , utilizator 16:07, 18 August 2009
Eu zic asa:
vanzatorii nudei proprietati, X si Y, vor plati impozit pe venitul realizat din vanzare, in jur de 2,3% din pretul vanzarii/valoarea imobilului.
Z si V au de platit probabil o taxa pentru declaratia de renuntare la uzufruct.
Mai pot aparea mici taxe pentru diverse documete (adevrinta de la Primarie, etc.)

Documentatia cadastrala si intabularea din 2006 sunt valabile daca reflecta realitatea. Prin valabile inteleg ca nu sunt nule. Insa, pentru o noua tranzactie, in functie de cum veti proceda, notarul va folosi extrase CF noi (care si acestea costa in plus fata de taxele notariale).
Taxele notariale aferente vanzarii se platesc de catre cumparator, de regula.
smeagull a scris:

Eu zic asa:
vanzatorii nudei proprietati, X si Y, vor plati impozit pe venitul realizat din vanzare, in jur de 2,3% din pretul vanzarii/valoarea imobilului.
Z si V au de platit probabil o taxa pentru declaratia de renuntare la uzufruct.
Mai pot aparea mici taxe pentru diverse documete (adevrinta de la Primarie, etc.)

Documentatia cadastrala si intabularea din 2006 sunt valabile daca reflecta realitatea. Prin valabile inteleg ca nu sunt nule. Insa, pentru o noua tranzactie, in functie de cum veti proceda, notarul va folosi extrase CF noi (care si acestea costa in plus fata de taxele notariale).
Taxele notariale aferente vanzarii se platesc de catre cumparator, de regula.


Daca semneaza un antecontract acum si fac actul de vanzare cumparare la 16 noiembrie 2009(fiindca atunci se implinesc 3 ani de la achizitie) atunci vor plati 6000 RON pana in 60.000 euro si pentru ce depaseste aceasta suma vor plati 1% ! Deci mai avantajos!:)
va multumesc din suflet pt raspuns
am uitat sa precizez... sau de fapt e de la sine inteles ca intabularea e facuta de vechiul proprietar:"> care a cumparat apartamentul de la Ministerul aparariii:">
Ultima modificare: Marți, 18 August 2009
claudita79, utilizator
claudita79 a scris:

va multumesc din suflet pt raspuns
am uitat sa precizez... sau de fapt e de la sine inteles ca intabularea e facuta de vechiul proprietar:"> care a cumparat apartamentul de la Ministerul aparariii:">


Atunci cand ati cumparat in 2006 , notarul a trimis actele de vanzare cumparare la cartea funciara in vederea intabularii in CF a transferului de proprietate asupra imobilului. Verificati in actele dvs si o sa gasiti incheierea de intabulare pe numele dvs . In cazul in care nu o gasiti inseamna ca nu ati ridicat-o de la notarul respectiv si atunci trebuie sa mergeti la el si sa ii cereti din arhiva intabularea pe numele dvs , al cumparatorului!B-)
va multumesc!!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare imobil Marcos1976 Marcos1976 Buna ziua, Vanzatorul A, vinde cumparatorului B apartamentul Z. La intocmirea contractului de vanzare-cumparare, partile X si Y, in calitate de parinti ai ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare nul Ovexx Ovexx Buna ziua Ma numesc persoana ... Z Eu am cumparat un apartament incheind un contract de vanzare cumparare la NOTAR cu persoana ...Y in anul 2009 la 31 iulie ... (vezi toată discuția)
Care este dreptul meu julia_30 julia_30 Buna ziua, as dori sa stiu si eu ce drepturi detin (in ce procentaj)asupra unui apartament cumparat prin contract de vanzare -cumparare impreuna cu mama mea. ... (vezi toată discuția)