Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carnet de Munca in format hartie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carnet de Munca in format hartie

Buna ziua,
In conditiile existentei Contract de Munca pe durata nedeterminata din Aprilie 2009, vizat de catre ITM, angajatului trebuie sa i se predea Carnetul de Munca in format hartie?
Ce poate sa faca pentru ca acest lucru sa se intample, unde se poate adresa pentru a primi Carnetul de Munca in format hartie?
Cu Multumiri,
De unde ati dedus ca exista carnet de munca pe format de hartie ? .. pana acum carnetele de munca nu erau din hartie ...:-/

Salariatul poate solicita angajatorului o copie certificata de reprezentantul legal al angajatorului sau de persoana imputernicita de angajator pentru conformitate cu originalul de pe pagina/paginile din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa .
Au fost din hartie sau carton, ca doar nu plastic, nu metal... :)

1.
In cazul incheierii Contractului de Munca pe durata nedeterminata in luna Aprilie 2009, este adevarat ca angajatorul trebuie sa faca cele legale (in conformitate cu reglementarile din acel moment) pentru creare Carnet de Munca in format clasic?

2.
Pana in acest moment (15 Iulie 2011), angajatul NU a primit Carnetul de Munca in format clasic, termenul de 30 Iunie 2011 fiind depasit.
Ce demersuri poate face angajatul pentru a primi acest document?

3.
Cum poate ITM Bucuresti sau alta institutie sa ajute la aceasta?
MirceaMM, utilizator
1. Raspunsul este afirmativ ... angajatorul trebui asa se ocupe de achizitionarea unui tipizat de carnet de munca pentru salariatii care nu aveau asa ceva.

2. Chiar daca termenul este depasit , nu exista nicio sanctiune prevazuta de lege in acest sens.

3. Pentru a primi carnetul de munca se va adresa angajatorului , iar in cazul refuzului se poate depune o sesizare la ITM si/sau sa promoveze o actiune in instanta.
Cornel Vasile, Consilier juridic
MirceaMM a scris:

Buna ziua,
In conditiile existentei Contract de Munca pe durata nedeterminata din Aprilie 2009, vizat de catre ITM, angajatului trebuie sa i se predea Carnetul de Munca in format hartie?
Ce poate sa faca pentru ca acest lucru sa se intample, unde se poate adresa pentru a primi Carnetul de Munca in format hartie?
Cu Multumiri,

La data de 30 iunie 2011 a expirat termenul la care trebuia ca angajatorul sa fi inmanat salariatilor carnetele de muncă, completate, verificate si certificate de
de catre ITM.
Daca nu s-a intamplat asa,inseamna ca angajatorul inca nici nu le-a ridicat de la ITM,si acestea se vor arhiva acolo,ceea ce va face ulterior mai dificila ridicarea lor.
Pentru a se evita ,angajatorul ,prin reprezentantul sau trebuie sa se prezinte imediat la sediul ITM ,pt. a le ridica,avand asupra sa stampila unitatii.

Daca insa nu s-a deschis un carnet de munca pana la data de 31 dec.2010 data abrogarii Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, cu modificarile ulterioare, vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se reconstituie, la cererea persoanei care nu poseda carnet de munca, de catre instanta judecatoreasca competenta sa solutioneze conflictele de munca, pe baza inscrisurilor sau a altor probe din care sa rezulte existenta raporturilor de munca.

Se uziteaza expresia "carnet de munca in format clasic,pe suport de hartie",in prezent inlocuit cu carnetul de munca in format electronic,prin inregistrarea datelor in aplicatia REVISAL.
ContSters136493, utilizator
ondino a scris:

.....
Daca nu s-a intamplat asa,inseamna ca angajatorul inca nici nu le-a ridicat de la ITM,si acestea se vor arhiva acolo,ceea ce va face ulterior mai dificila ridicarea lor.
.....

De unde ati dedus ca dupa data de 30.06.2011 este mai dificil de ridicat carnetele de munca de la ITM?
Cornel Vasile, Consilier juridic