avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Suspendarea raportului de serviciu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Suspendarea raportului de serviciu

Buna ziua.
Am urmatoarea problema:
Lucrez intr-o institutie publica si am primit din partea forului nostru superior o adresa prin care ni se spune ca "prevederile art. 95 alin. (2) din L.188/1999 r2 cu complet.si modif.ulterioare, referitoare la suspendarea raportului de serviciu la cererea motivata a functionarului, pentru un interes personal legitim, pe o perioada cuprinsa intre 1 luna si 3 ani, a fost abrogat in mod expres de art. V din Legea nr.140/2010 pt. modif.Legii188/1999, act intrat in vigoare la data de 11.07.2010. Intrucat Legea 188/1999 nu prevede dispozitii exprese care sa interzica suspendarea rap.de serviciu la initiativa functionarului public pentru interese personale, in baza art. 117 din L.188/1999, coroborat cu art.54 din Legea 53/2003, rap. de serviciu al f.p. poate fi suspendat pentru interese personale, prin acordul functionarului si al institutiei publice la care lucreaza."
Intrand pe internet pe Legea 188/1999 r2 actualizata la zi, insa, forma articolului 95 alin. 2 este cea dinaintea modificarii acestuia prin OUG 105/2009, ordonanta abrogata de fapt prin Legea 140/2010, textul fiind " rap. de serv.se poate suspenda la cererea motivata a f.p., pentru un interes personal legitim, in alte cazuri decat cele prevazute la alin. (1) si la art. 94 alin. (1), pe o perioada cuprinsa intre o luna si 3 ani". De asemenea apare, intradevar, corect, abrogat art. 2.1.
Fata de cele aratate, nu stiu daca pentru o asemenea suspendare se poate invoca in continuare art. 95 (2).
VA MUTUMESC
Ultima modificare: Joi, 14 Iulie 2011
Sanda67, utilizator
Cel mai recent răspuns: simonalivi , utilizator 15:58, 26 Iulie 2011
art. modificat prin legea nr. 140/2010, arata asa
(2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivată a funcţionarului public, pentru un interes personal legitim, în alte cazuri decât cele prevăzute la alin. (1) şi la art. 94 alin. (1), pe o perioadă cuprinsă între o lună şi 3 ani.
ce scrie in epistola aia, cu legea 53/2003, si alte daraveli... altadata, m-ar fi infuriat...acum, ma face doar sa zambesc. in locul dvs, le-as recomanda 3 galeti de apa, precum si sa citeasca legea nr. 188/1999, cap-coada, astfel incat, sa-si dea seama ca aceasta lege (188/1999) se completează cu prevederile legislaţiei muncii, precum şi cu reglementările de drept comun civile, administrative sau penale, după caz, în măsura în care nu contravin legislaţiei specifice funcţiei publice :)
ma mir ca n-au introdus-o in adresa aia, si pe maica Domnului....
MULTUMESC FRUMOS PENTRU RASPUNS. Asa gandeam si eu....=D>=D>:D
buna ziua,

si eu am aceasi intrebare daca prevederile alin 95 alin 2 din 188/1999 se mai aplica deoarece eu vreau sa imi suspend raporturile de serviciu pentru studii si anume un master in strainanate.din ministerul unde lucrez mi s-a spus ca acest articol a fost abrogat si ca nu ma pot suspenda decit in baza Codului Muncii.
Din cite am discutat cu alti colegi exista o adresa a Consiului Legislativ care spune ca interpretarea data de Agentia Functionarului Public este gresita
"prevederile art. 95 alin. (2) din L.188/1999 r2 cu complet.si modif.ulterioare, referitoare la suspendarea raportului de serviciu la cererea motivata a functionarului, pentru un interes personal legitim, pe o perioada cuprinsa intre 1 luna si 3 ani, a fost abrogat in mod expres de art. V din Legea nr.140/2010 pt. modif.Legii188/1999, act intrat in vigoare la data de 11.07.2010.
Deci intrebarea mea daca ma pot suspenda in baza 95 alin 2 pentru un master in strainatate?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendarea raporturilor de serviciu conform art. 95, alin. (2) din legea nr. 188/1999 marin53 marin53 Dupa ce raporturile de serviciu au fost suspendate de drept, urmare a unui concediu medical, se poate solicita, in continuare, suspendarea pentru un interes ... (vezi toată discuția)
Cerere de suspendare a unui functionar public Sweets Sweets Speta este urmatoarea: Un functionar public a solicitat suspendarea raportului de serviciu in conformitate cu art. 95, alin (1), lit. c din Legea nr. 188/1999 ... (vezi toată discuția)
Suspendarea raportului de serviciu pe o perioadă de șase luni alexa1986 alexa1986 sunt intr-o ceata totala..:O...fiind functionar public pot sa solicit conducerii institutiei aprobarea unui concediu fara plata pe o perioada de 6 luni din ... (vezi toată discuția)