Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... fransiza
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

fransiza

In anul 2008 am cumparat o masina pe numele tatalui meu. Masina fiind noua, am incheiat o polita CASCO, cu fransiza de 100 E la fiecare dauna.
In anul 2009 am gasit capota zgariata si am mers la societatea de asigurari unde s-a intocmit un dosar pentru dauna. Am reparat masina la servicele firmei de la care am cumparat-o.Pt. ca, la data respectiva, servicele firmei de reparatii nu era agreat de catre societatea de asigurari, am platit intreaga suma pt.reparatia masinii, am depus la firma asiguratoare factura si numarul de cont al tatalui meu ( el fiind proprietarul masinii), urmand ca dupa aprox. 3 sapt. sa primeasca banii din asigurare. Am plecat in strainatate si ulterior l-am intrebat pe tatal meu daca a primit banii si mi-a spus ca da.
Intre timp tatal meu a decedat ( februarie 2010), am deschis succesiunea si apoi am transcris la politie masina pe numele meu. Am anuntat firma de asigurari si am preluat polita CASCO.
Mentionez faptul ca de la cumpararea masinii si pana in prezent am incheiat anual asigurare CASCO si RCA cu aceeasi firma.
Anul acesta , mai precis acum 2 sapt. firma de asigurari a trimis pe numele tatalui meu ( care este decedat) o instiintare cum ca este dator cu plata fransizei ( dupa doi ani), in caz contrar va fi trimis in judecata.
Mentionez ca la art.8.6. din contractul de asigurare se prevede ca , citez :...” valoarea fransizei se va scadea din cuantumul despagubirii”.
Avand in vedere cele arata mai sus, precum si faptul ca am platit intreaga suma pt. reparatia masinii, personal, la firma care a reparat-o si ca tatal meu este decedat, ce obligatii am eu fata de firma de asigurari si cum trebuie sa procedez in acest caz. Va multumesc si astept raspunsul d-voastra.
Solicitati asiguratorului sa dovedeasca efectuarea platii reparatiei(daunei).Daca nu a efectuat-o, nici fransiza nu este datorata.
nucu$, utilizator
Ma alatur raspunsului consultantului nucu$.