avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale termen de garantie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

termen de garantie

Spuneti-mi va rog unde pot sa gasesc termenele de garantie minime pentru diferite categorii de produse. M-ar interesa termenul de garantie care poate fi dat pentru un fotoliu rulant. In Legea 449/2003 versiunea actualizata in 31.12.2007 nu gasesc nimic referitor la termenele de garantie minime.
L 449/2003(privind vânzarea produselor şi garanţiile asociate acestora) stiu ca inlocuieste H 394/1995.
In H 394/1995 exista o anexa cu termenele minime de garantie. Acolo, fotoliul rulant intra in categoria vehiculelor fara motor.
Am citit si Legea nr. 296(r1) din 2004 - Codul consumului si Ordonanta 21/1992, republicata - Protectia consumatorului, dar nu am gasit nimic. Sper ca am citit cu atentie.


Ultima modificare: Miercuri, 6 August 2008
ContSters61319, utilizator
Cel mai recent răspuns: Roxana Zbarnea , Avocat 15:33, 6 August 2008
Legea 449/2003, cuprinde in doua capitole separate specificatii privind garantia si conformitatea produselor. Inca de la inceput , intrucat legea este superficiala si lasa loc de interpretari, inspectorii OPC, au aplicat amenzi, sanctionand agentii economici care ofereau drept garantie ptr un produs, o perioada mai mica de 2 ani. In incercarea de a musamaliza aceasta eroare, au gasit chiar o noua terminologie si anume`` garantia de conformitate``:))..... Desigur, multe procese verbale de constatare a contraventiei au fost anulate intrucat legea defineste clar cei doi termeni.
Deci, garantie cat vreti, conformitate 2 ani conf 449/2003.
Grija mare la intocmirea certificatelor de garantie. Trebuie sa tineti cont si de prev OG 21/1992, iar in ceea ce priveste practicile comerciale, de legea 363/2007.
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se acorda garantia in cazul unor produse defecte si inlocuite, dupa vanzare tartareanum tartareanum Buna ziua am nevoie de ajutorul dumneavoastra in urmatoarea problema: -in data 01.noiembrie.2010 am achizitionat un telefon mobil cu o perioada de garantie de ... (vezi toată discuția)
Garantie produs inlocuit ContSters14496 ContSters14496 Ma plimb prin legislatie, si cand am senzatia ca am prins adevarul de picior, constat ca actul normativ fie e abrogat, fie nu mai contine prevederea ... (vezi toată discuția)
Dezechilibru de forte Nicolae Chirtoaca Nicolae Chirtoaca puteti va rog sa ma ajutati cu o reglementare in vigoare care explica conditiile de acordare a garantiei pentru produsele electronice&electrocasnice. am ... (vezi toată discuția)