Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodia copilului

buna ziua! am si eu o nelamurire,am custodia totala a copilului,tatal ma poate impiedica sa plec cu copilul in italia??
nu, ce va trebuie la granita e trecerea copilului pe pasaportul dvs. si hotararea investita prin care se stabileste ca minorul va fi incredintat "spre crestere si educare" la mama sa.
copilul are pasaport,noi am trait in concubinaj! o sa am nevoie de o semnatura din partea lui?
nu aveti nevoie de nicio procura din partea tatalui copilului atata vreme cat aveti hotarare definitiva prin care vi s-a acordat tutela exclusiva a copilului.
Daca hotararea de incredintare este definitiva si irevocabila, nu ai nevoie de nici o semnatura de la tatal copilului
In caz ca copilul e pe numele tatalui iar Dvs aveti numele de fata ( nume diferite ) cred ca aveti nevoie de procura , chiar daca aveti o sentinta .