Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Salariu compensatoriu - masterand
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Salariu compensatoriu - masterand

Incepand cu data de 18 iulie 2011 voi avea CIM desfacut de la cfr...ca urmare a aplicarilor masurilor de concediere colectiva.....
Problema mea este urmatoarea:
datorita faptului ca sunt inscrisa la master- nu pot primi indemnizatie de somaj, in afara de acest "nenoroc"- pot avea probleme si la incasarea timp de 6 luni a salariului compensatoriu oferit de societate? sper ca nu...

daca ma angajez voi mai primi acesti bani ? cei 670 lei impozabili
daca nu eram la master primeam si salariul compensatoriu si indemnizatia de somaj?
salariile compesatorii le da cfr-ul sau statul...

va multumesc mult pt lamuriri.:D

1. Cine v-a spus ca nu beneficiati de indemnizatie de somaj daca sunteti masterand?
2. Daca deveniti somer prin concediere (de la un loc de munca) beneficiati oricum de indemnizatie de somaj.
3. Trebuie sa primiti si salariile compensatorii. Masteratul nu este o sursa de venit.
Atentie!

absolventii care, la data solicitarii dreptului, urmeaza o forma de invatamant; !!!

Intr-adevar, masterul reprezinta o forma de invatamant, ciclul 2 al studiilor universitare.
Ca atare aveti dreptul la indemnizatie de somaj, dupa absolvirea masterului.

LEGE Nr. 288 din 24 iunie 2004 privind organizarea studiilor universitare

ART. 1
(1) Prezenta lege reglementează organizarea studiilor universitare pe trei cicluri, respectiv studii universitare de licenţă, studii universitare de masterat şi studii universitare de doctorat.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
monahelenus a scris:

Atentie!
absolventii care, la data solicitarii dreptului, urmeaza o forma de invatamant; !!!

Aceasta prevedere legala se refera la absolventii care solicita indemnizatie de somaj nu la cei proveniti din concedieri.
va multumesc pt raspuns!