Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada preaviz demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada preaviz demisie

daca imi depun dmisia si am specificat in contract 15 zile, cate zile treb sa stau in preaviz daca s a schimbat codul muncii si eu nu am mai semnat nici un act 15 zile?
Codul muncii -actualizat, in art.81, prevede:
Art. 81. [definitia legala, procedura si efectele demisiei]
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
15 zile de preaviz veti avea, daca asa aveti in contractul de munca.
Rodica2011, utilizator
bytza_22 a scris:

daca imi depun dmisia si am specificat in contract 15 zile, cate zile treb sa stau in preaviz daca s a schimbat codul muncii si eu nu am mai semnat nici un act 15 zile?

Termenul de preaviz este cel mentionat in c.i.m. , adica cel de 15 zile calendaristice.