Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare medicala pentru cetatean SUA casatorit in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare medicala pentru cetatean SUA casatorit in Romania cu cetateanca romanca

sotul meu lucreaza la Baza Militara Kogalniceanu ,e casatorit in Romania ,e cetatean american si are rezidenta in Romania.Are Insuf renala in stadiul de predializa si vrem sa stim daca poate obtine asigurare medicala de sanatate in Romania
1. Iata ce zice Legea 95/2006 privind reforma în domeniul sãnãtãţii:
Art. 211. - (1) Sunt asiguraţi, potrivit prezentei legi, toţi cetãţenii români cu domiciliul în ţarã, precum şi cetãţenii strãini şi apatrizii care au solicitat şi obţinut prelungirea dreptului de şedere temporarã sau au domiciliul în România şi fac dovada plãţii contribuţiei la fond, în condiţiile prezentei legi. În aceastã calitate, persoana în cauzã încheie un contract de asigurare cu casele de asigurãri de sãnãtate, direct sau prin angajator, al cãrui model se stabileşte prin ordin al preşedintelui CNAS cu avizul consiliului de administraţie.

2. Pentru amanunte luati legatura cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.
va multumesc pentru sfaturi!