Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere mama revenita din cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere mama revenita din cic

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti cat timp nu are voie angajatorul sa concedieze o mama revenita din cic. Mama se va intoarce la munca in august 2011. Ce lege se aplica in acest caz?
Se poate concedia respectiva salariata imediat dupa revenirea din CCC.
''Va rog sa-mi spuneti cat timp nu are voie angajatorul sa concedieze o mama revenita din cic.''

Cred ca va reveniti la acel articol din Contractul Colectiv de Munca unde se stipuleaza ca salariata revenita din CCC nu poate fi concediata pentru necorespundere profesionala intrucat timp de 6 luni e in perioada de reacomodare. Din pacate exista si alte temeiuri juridice in baza carora se poate dispune concedierea. De exemplu pe 65 Codul Muncii (desfiintarea locului de munca....nu stiu daca a ramas acelasi articol dupa modificarea Codului Muncii prin Legea 40/2011) concedierea se poate dispune oricand.

Firma nu are probleme financiare; postul nu s-a desfiintat. Ce alte motive in virtutea legii poate invoca angajatorul?
Articol invocat de dvs din CCMN nu mai este in vigoare de la data de 01.01.2011 , intrucat nu mai avem CCMN.

La revenirea din CCC, o persoana poate fi concediata numai in conditiile prevazute de Codul Muncii .. nu este obligatoriu ca, concedierea sa se dispuna in baza art.65 C.mun.

Problemele financiare le poate cunoaste angajatorul si se pot dovedi cu situatiile financiare depuse la institutiile statului.
ITM din judetul meu de apartenenta sustine ca vechiul CCMN se aplica pana la finele anului 2011.....eu speram sa fie asa fiindca mizez personal pe acordarea unor drepturi. Ma casatoresc peste 1 luna. Cele 5 zile libere pentru casatorie nu le pot primi decat in virtutea CCMN care, conform sustinerilor dvs, nu mai exista.....Nu e o tragedie dar parca mi-ar parea rau....:D