Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am condus fiind sub influenta alcoolului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am condus fiind sub influenta alcoolului

Buna ziua!Am fost prins de catre poltie conducand autoturismul matusii mele.Consumasem si alcool,mancasem foarte putin...la etilotest mi-a iesit 0.51.Inainte de a opri la semnalul lor am incercat sa scap,intrand repede in campusul universitatii,conducand mai agresiv.N-am reusit sa scap,si am oprit pana la urma zicandu-le ca nu i-am observat!Cred ca m-au crezut!dupa etilotest am mers la probe biologice,la Mina Minovici.Am inteles din discutia cu cei doi agenti ca daca la a doua proba care s-a luat la interval de o ora dupa prima,mi-ar iesi pana in 0.8 scap doar cu trei luni de suspendare!Acum trebuie sa ma duc sa platesc probele de sange,iar apoi sa astept sa ma sune de la politie sa-mi i-a alta declaratie si sa vad rezultatele la sange.Sa inteleg ca nu le pot vedea la spital cand le voi plati?Ce sanse as avea sa mi-l suspende doar?Dosarul va merge la procuror dupa urmatoarea declaratie?Care sunt pasii mai exact?Si in cazul in care mi-ar iesi la prima proba 1 la sange ,iar la cea de-a doua 0.8-0-9 mai am vreo sansa sa mi l suspende sau mi se face dosar penal si mi-l anuleaza?Ce mai pot face acum?Ce problema poate avea matusa mea?In acte e masina ei,ca nu facusem vanzare-cumparare...Astept raspunsul dvs!Multumesc anticipat!
Matusa nu va avea nici un fel de problema,in situatia in care dvs.posedati permis de conducere valabil.Legea este clara.Daca rezultatul va indica o alcoolemie mai mare de 0,8 ,se va intocmi dosar penal pentru conducere in stare de ebrietate.Daca va iesi pana la 0,8 ,aceasta reprezinta contraventie.
andymaurul, utilizator
de crezut cu fuga iti zic eu ca nu te-au crezut....dar au lasat de la ei ca sunt constienti ca ai intrat intr-o belea mai mare......

u trbebuie sa platesti analizele....si intradevar rezultatul la acestea la afli numai de la politistul care se ocupa de caz.Daca o sa iti iasa prima 1 si a 2 0,8-0,9 o sa tii se faca dosar penal, o sa fie trimis la procuratura dupa care in functie de procuror daca nu ai depasit limita maxima cu mult o sa iti dea NUP(neinceperea urmaririi penale),dar in ziua de azi cand e vb de bautura SUNT MAI DRASTICI.

Si la analize daca o sa iti iasa sub limita maxima adik 0,8 in sange,dosarul tot o sa ajunga la parchet numai ca atunci nu o sa mai fii la mana procurorului ci o sa astepti REZOLUTIA NUP(care dureaza in medie intre 3 - 6luni)

Singurele sanse ar fi 2 la numar :)

- sa iasa bine rezultatele (dar ceea ce nu prea cred...ca si eu am avut 0,51 in aerul expirat si la analize mi-a iesit 1,25 respectiv 1,15)
- sa faci recalculare

Matusa ta nu pateste nimic....si nici actele masini ..... (SUNTETI RUDE)

Ca urmare daca iese in defavoarea dumneavoastra analizele o sa fiti trimis in instanta ,o sa fiti judecat , o sa primiti o pedeapsa cu suspendare iar permisul anulat cu drept de redobandire dupa 1 an de la sentinta finala

Toata chestia dureaza in jur de 2 ani cu tot cu judecata si asteptat.....depinde si de cate cazuri sunt pe rol....dar 2 ani este minimul .... (daca analizele ies prost)
zazutzu, utilizator
Multumesc de raspuns!Inca ceva va rog,daca aveti timp si mai intrati pe site!Sa folosesc avocatul din oficiu sau sa ma reprezint singur?Ma gandesc ca cel din oficiu nu are interes prea mare pentru mine,mai mult pentru solutionarea cazului,inchiderea dosarului cat mai repede....???Nu vreau sa jignesc pe nimeni,dar nu stiu ce si cum se face...si vreau sa scap cat mai usor de aceasta problema.Dvs cum ati procedat?Avocat din oficiu/avocat angajat personal/v ati reprezentat singur?Ati cerut recalculare?Ce trebuie sa scriu in declaratie,ca recalcularea sa mi fie favorabila?Inca o data va multumesc de raspuns!Numai bine!O zi buna!
avocatul din oficiu o sa il aveti chiar daca vreti chiar daca nu il vreti .....tot o sa platiti onorariul acestuia ........

eu am procedat cu avocat din oficiu .....numai ca eu in momentul de fata sunt la a 2 abatere ..... si am avut avocatul meu si ....da am cerut recalculare si ce e drept acea recalculare mia dat sansa sa ma mai gandesc la el .......astept rezolutia nup de la parchet ...........au trecut 4 luni de cand astept si tot astept .....dar nu am ce face fara ea nu pot sa ridic permisul .....

pentru recalculare vb cu un avocat care se ocupa in domeniul penal .... stima .... onorariu pentru o sedinta este intre 50-100 ron depinde de situatie ...... !!!

multa stima.....
Salut!Am vbit cu un avocat!Intradevar 15 min din timpul lui m au costat 50 lei.si nu mi a zis mai nimic.Trebuie sa l platesc 10000 lei ca sa fc el recalculare,si am ''sanse'' sa mi l suspende.Nimic nu e sigur.Avocatul din oficiu cam cat are onorariul?Daca reusesc sa mi l suspende se pune si timpul asta in care cer recalculare...sau dupa ce o sa dea nup de atunci astept 3 luni?multumesc de raspunsuri!Bafta si timp cat mai scurt pana la nup!o zi buna!