Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... NUP
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

NUP

Am primit NUP la o plangere penala...au trecut cele 15 zile in care reclamantul ar fi putut face recurs... ce ar trebui sa fac ca aceasta hotarare sa ramana definitiva?
Reclamantul poate sa deschida un proces referitor la aceasta plangere la care el nu a primit rezolvarea dorita?
Termenul este de 20 de zile...si nu de 15 zile.
Depinde despre ce plangere e vorba: poate sa o conteste ( plangere impotriva rezolutiei procurorului), instanta urmand a decide daca plangerea are suport sau nu. Daca e vorba de recuperarea unor sume de bani, se poate deschide si un proces civil.