Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare locuinte
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare locuinte

Detin o a doua locuinta, (casa parinteasca) in alta localitate decat cea de domiciliu, unde am un apartament pt care am platit PDA. Aceasta locuinta nu este folosita decat ocazional (cateva zile pe an)si este facuta din materiale netratate termic sau chimic si se afla in stare de degradare, cum trebuie sa procedez pentru a fi scutit de plata politei de asigurare pentru aceasta locuinta ?
Va multumesc !
nu puteti fi scutit de la plata. Prima pentru asigurare imobilului respectiv este de 10 euro.
Persoanele care primesc ajutoare sociale sau care stau în locuinţe sociale sunt exceptate de la plata primelor de asigurare aferente poliţei obligatorii.