Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dizolvare sau retragere?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dizolvare sau retragere?

ce este mai bine pentru un asociat cu puteri depline-retragerea din firma sau cererea de dizolvare a societatii?
cum adica puteri depline? sunteti asociat unic? cate parti sociale detineti? detaliati un pic!
sunt 2 asociati cu 50% fiecare si cu puteri depline .Exista mari neintelegeri intre ei ,si unul vrea sa se retraga din firma.Ce se intampla cu societatea in acest caz?
Daca nu se inteleg care sunt pasii ce trebuie sa urmeze?
A incercat sa se inteleaga cu celalalt dar,se pare ca acesta nu vrea de fapt sa plece din firma,si singura cale este retragerea.
cel care se retrage va cesiona partile sale sociale asociatului care va ramane in firma numai sa fie cel care ramane de acord cu asta. Altfel singura posibilitate este pe cale judecatoreasca.
Dizolvare daca neintelegerile sunt de natura a face imposibil realizarea obiectului de activitate al societatii.Cel mai in masura sa faca diagnoza este avocatul care va reprezenta partea in instanta .Cu stima!