Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pasivul succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pasivul succesoral

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu niste detalii referitoare la dezbaterea unei succesiuni. Speta este urmatoarea. X, unic mostenitor al parintilor lui, moare in februarie 2011. X are doi copii, primul dintr-o relatie si al doilea din timpul casatoriei cu Y. Y ii supravietuieste. Primul copil doreste ca el, fratele de tata si Y ( sotul supravietuitor) sa demareze dezbaterea succesiunii. X a avut un apartament in oras, cumparat in timpul casatoriei cu Y si pamant la tara ( 15000 mp), mostenit de la parinti, pentru care are certificate de mostenitor, dar a avut, de asemenea, si datorii:
- impozit pe profit datorat inca din 2009 ( pentru 2008) catre stat, ca urmare a activitatii unei firme de constructii care in prezent nu este desfiintata dar n-are nici activitate;
- un imprumut luat de X, ca persoana fizica de la o banca. Dupa deces, banca a solicitat copie dupa certificat si de atunci n-au mai zis nimic
-un imprumut luat de sotul supravietuitor (Y), in timpul casatoriei cu X.

Si acum intrebarile:
a) Este recomandat, avand in vedere existenta datoriilor ca mostenirea sa fe acceptata sub beneficiu de inventar?
b) Cum se face dovada existentei pasivului succesoral in fata notarului, avand in vedere ca probabil copilul rezultat in urma unei relatii va spune ca nu-l intereseaza datoriile ci doar cota pe care trebuie s-o mosteneasca.
c) Imprumutul luat de sotul supravietuitor este considerat a fi doar datoria lui sau si datoria decedatului, avand in vedere ca l-a contractat in timpul vietii acestuia si au achitat ratele impreuna?
d) Cum se face dovada ca imprumutul luat in nume propriu a fost stins ca urmare a acoperirii de catre o eventuala polita de asigurare. Repet, dupa ce a primit certificatul de deces, banca nu a mai dat niciun semn de viata.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Problemele legate de mosteniri sunt delicate. Daca unul din prezumtivii mostenitori contesta calitatea celorlalti, poate solicita in instanta sa se constate care din mostenitorii cu vocatie, au acceptat succesiunea in cele 6 luni de la deces( prin acte de acceptare tacita sau expresa).
In privinta pasivului, este important de stiut la ce suma se ridica, iar daca se accepta succesiunea sub beneficiu de inventar,trebuie intocmit si un inventar exact al bunurilor succesorale, pentru evitarea confuziunii de patrimonii.
a) Este recomandat ca mostenirea sa fe acceptata sub beneficiu de inventar, dar daca considerati ca debitele sunt mai mari decat mostenirea puteti sa renuntati la ea.
b) Cereti de la creditori extrase de credit care sa arate debitele. Mostenirea consta in debite si active, nu poate accepta doar activele din mostenire, ambele vin impreuna.
c) Se prezuma ca este comun.
d) Mergeti la Banca si solicitati situatia creditului.
a. V-as recomanda ca in situatia data succesiunea sa fie acceptata sub beneficiu de inventar.
Datoriile firmei de constructii nu sunt si datoriile asociatului, prin urmare aceste datorii nu vor fi incluse in pasivul succesoral.
In activ, insa, vor intra si partile sociale detinute ca asociat in cadrul societatii comerciale.
b. Dovada pasivului se poate face prin contractul de imprumut, impreuna cu o adresa din partea bancii din care sa rezulte daca imprumutul a fost achitat din asigurarea de viata, total sau partial (in cazul imprumutului), iar in cazul datoriilor privind impozitul neplatit, cu decizia de impunere si o adeverinta de la administratia financiara privind datoriile restante.
Daca pe fiul din afara casatoriei nu il intereseaza pasivul succesoral, notarul constatand neintelegerile intervenite intre mostenitori cu privire la succesiune, va suspenda dosarul succesoral si ii va indruma pe acestia sa se adreseze instantei de judecata.
c. Este discutabil daca imprumutul angajat de sotul supravietuitor este sau nu datorie comuna. Codul Familiei reglementeaza comunitatea de bunuri, nu si comunitatea datoriilor. Un criteriu de apreciere ar fi destinatia care a fost data sumei imprumutate : a fost folosita in comun de cei doi soti, sau doar de sotul care a angajat imprumutul.
d. Se pot obtine informatii de la banca in legatura cu acest imprumut. Verificati daca o data cu semnarea contractului de imprumut nu a fost semnata si o asigurare de viata.
Alimanescu George a scris:

a. V-as recomanda ca in situatia data succesiunea sa fie acceptata sub beneficiu de inventar.
Datoriile firmei de constructii nu sunt si datoriile asociatului, prin urmare aceste datorii nu vor fi incluse in pasivul succesoral.
In activ, insa, vor intra si partile sociale detinute ca asociat in cadrul societatii comerciale.
b. Dovada pasivului se poate face prin contractul de imprumut, impreuna cu o adresa din partea bancii din care sa rezulte daca imprumutul a fost achitat din asigurarea de viata, total sau partial (in cazul imprumutului), iar in cazul datoriilor privind impozitul neplatit, cu decizia de impunere si o adeverinta de la administratia financiara privind datoriile restante.
Daca pe fiul din afara casatoriei nu il intereseaza pasivul succesoral, notarul constatand neintelegerile intervenite intre mostenitori cu privire la succesiune, va suspenda dosarul succesoral si ii va indruma pe acestia sa se adreseze instantei de judecata.
c. Este discutabil daca imprumutul angajat de sotul supravietuitor este sau nu datorie comuna. Codul Familiei reglementeaza comunitatea de bunuri, nu si comunitatea datoriilor. Un criteriu de apreciere ar fi destinatia care a fost data sumei imprumutate : a fost folosita in comun de cei doi soti, sau doar de sotul care a angajat imprumutul.
d. Se pot obtine informatii de la banca in legatura cu acest imprumut. Verificati daca o data cu semnarea contractului de imprumut nu a fost semnata si o asigurare de viata.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Din nefericire :D imi trec prin cap noi intrebari. Sper ca nu abuzez de timpul si bunavointa dvs.

Prin urmare: daca partile sociale intra in activul succesoral, atunci, dupa dezbaterea succesiunii, fiecare mostenitor va datora impozit pe profit, conform cotei sale succesorale. Corect?
Apoi,
a) Unde apare aceasta datorie? In anexa 24 oare sau trebuie sa mearga mostenitorii la creditor sa-i ceara o adeverinta, ceva din care sa rezulte calitatea de asociat si datoria?

b) Dupa acceptarea sub beneficiu de inventar, cine e dator sa faca inventarul? Si cine realizeaza procedura propriu-zisa si in ce termen?

Fiul din casatorie si sotul supravietuitor anticipeaza ca se va ajunge la instanta doar cand fiul din afara casatoriei va dori iesirea din indiviziune. Pana atunci pare doar nerabdator sa vada certificatul de mostenitor emis, cu cotele parti de care beneficiaza.

c) Imprumutul angajat de sotul supravietuitor a fost de fapt pentru sotul decedat. Acesta urma sa plece in strainatate la munca dar firma de amplasare a fortei de munca l-a inselat si nu i-a mai restituit nici taxele platite. Dar cum dovedim aceasta?

d) Pentru imprumutul in nume propriu facut de decedat, cum vom putea convinge banca sa elibereze documente care sa serveasca la succesiune avand in vedere ca pana la dezbaterea succesiunii nu exista mostenitori cu certificat?

e) Decedatul mai are si impozite neplatite: la apartament de vreo 3-4 ani ( in suma de peste 1000 RON ), la pamant probabil la fel. Notarul cere acel certificat de atestare fiscala pentru a deschide si dezbate succesiunea. Va elibera oare Directia de Taxe si Impozite certificat fiscal fara sa se plateasca intai impozitele? Nu de alta dar celalalt copil ar trebui sa plateasca si el alaturi de sotie si copilul din casatorie, pentru ca mosteneste.
Speta e prea complicata pentru a primi un raspuns pe forum. Consultati un avocat!