Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract pe perioada determinata

buna m am angajat la o societate cu cim pe 3 luni cu durata determinata, Dupa cele 3 luni in continuare m am dus la munca inca 4 luni , dar de 2 luni nu mai sunt platit . M am dus la itm si am aflat ca dupa cele 3 luni nu mi sa prelungit CIM si deci am muncit la negru 4 luni , si de aceea va rog spunetimi cum sa determin angajatorul sa mi puna vechimea si pe cele 4 luni lucrate .
mentionez ca in afara de acel CIM pe perioada determinata de 3 luni nu am mai semnta nici un aditional
1. Este si vina dvs. ca ati continuat sa mergeti la munca desi stiati bine ca nu mai aveti CIM valabil.
2. Sesizati imediat ITM pentru a verifica spusele dvs. si a aplica legea.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Faceţi o reclamaţie la ITM numai dacă a-ţi semnat statul de plată după cele trei luni care v-au expirat,dacă aveti vreun fluturaş de salar,dacă aveti vreo foaie de parcurs semnată de d-voastră sau orice alt act semnat de d-voastră în această perioadă sau dacă aveţi colegi care să depună mărturie la proces în cazul în care vă decideţi să daţi angajatorul în judecată.
Cea mai buna solutie este actionarea in instanta a acelui angajator ...