Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ANGAJATORUL REFUZA SA-MI ELIBEREZE CARTEA DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ANGAJATORUL REFUZA SA-MI ELIBEREZE CARTEA DE MUNCA

am fost data afara din firma verbal ,fara nici o decizie ,mi-am luat medical preventiv ,intre timp au trimis instintare ca nu m-am prezetat la lucru timp de trei zile (eu aflandu-ma in medical)nu-mi platesc drepturile salariale de munca pe o luna lucrata si pe medical,am fost chemata la munca si m-au obligat sa semnez fluturasi de salariu pe un an in urma eu primind o parte din bani pe card iar restul la negru ,fluturasi insemnand bani la negru
pana in prezent nu am vazut actul aditional de prelungire a contractului de munca ,am solicitat adeverinta pentru medicul de familie si copie dupa cartea de munca si nu au dorit sa le aduca ,
am facut reclamatie la ITM si am primit un raspuns evaziv cu paragrafe din lege fara a primi un raspuns la cerererea me de a afla daca sunt angajata firmei si ce salarizare am
mentionez ca nu am semnat nici un act aditional ,nu am semnat fluturasi de salariu
acum trebuie sa ma duc la munca pentru ca a expirat medicalul si nu stiu ce sa fac pentru ca este posibil sa ma duc degeaba si sa nu fiu angajata ori sa nu fiu platita
daca i-mi dau demisia mai primesc drepturile salariale?
cum pot intra in posesia carti de munca pentru ca sunt conditionata sa semnez fluturasi de salariu si o hartie ca nu am pretentii banesti
Daca erati in concediu medical, nu i-ati adus la cunostinta si angajatorului? Daca i-ati dat formularul de la medic sunteti in regula, nu va pot concedia pt lipsa de la post ( cele 3 zile) adica disciplinar.
Daca nu va duceti la munca a doua zi dupa expirarea concediului, va pot da afara disciplinar.
Practic va aflati intr-o situatie imposibila, la munca nu va puteti duce ( stiti ca v-au "gonit") nu puteti sta acasa pentru ca terminarea contractului de munca din initiativa angajatorului nu suna bine in CV.
Teoretic, va puteti duce la munca linistita in continuare, dar probabil ca va vor face viata amara si va vor obliga (psihologic ) sa va dati demisia. Practic, nu va fi decat un chin, asa ca faceti cum credeti.
Sfatul meu despre semnarea fluturasilor, nu o faceti retroactiv. Ei trebuia sa va dea in fiecare luna sa-i semnati, la incasarea salariilor sau partii din salariu.
Sa stiti ca fluturasii nu inseamna bani la negru. Angajatorul face statele de plata, iar fluturasul reprezinta un fel de dispozitie de plata, sa se poata scade in contabilitate. Probabil ca reprezentau rest din salariile platite pe card.
De asemenea nu semnati nimic ce v-ar putea compromite.
Cartile de munca le tineau ei la firma? Daca da, sunt obligati sa vi le elibereze pt copii sau sa vi le dea la lichidarea contractului.
Daca sunt la Camera de Munca, faceti o cerere si va elibereaza ei cartea, fie pt a face copii, fie de tot dupa lichidarea contractului de munca, daca nu va angajati in timp util si intra la alt angajator.
Buna seara!
1. Nu puteti fi "data afara", concediata fara cercetare disciplinara daca este vorba despre o concediere pentru abatere disciplinara sau preaviz daca este vorba de o concediere pentru m otive neimputabile salariatului.
2. Trebuia sa anuntati ca sunteti in concediu medical, totusi il puteti prezenta la firma pana cel tarziu in data de 5 a lunii urmatoare emiterii lui
3. inainte de sesizare ITM, cereti pur si simplu cartea de munca- acolo se va vedea daca s-a inregistrat contractul individual de munca precum si alte acte aditionale. Daca se in carnetele de munca la firma faceti o cerere in scris si cereti umar de inregistrare- sunt obligati sa va dea cartea de munca
4 atentie cu neanuntarea concediului medical sa nu va desfaca CIM pentru absenta nemotivate.

Mai reveniti cu intrebari.
Succes!
eu maine treubuie sa ma prezint la serv ,fiindca mi-a expirat medicalul,in situatia in care imi dau demisia cu data de maine,mai exista posibilitatea sa-mi primesc drepturile salariale pe luna august ? si pe luna septembrie si 15 zile din octombrie am fost in medical....
Da, sunt obligati sa va plateasca toate drepturile salariale.