Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... grefier vs asociat
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

grefier vs asociat

exista posibilitaTEA SA FI GREFIER SI IN ACELASI TIMP SI ASOCIAT LA UN SRL? EXISTA CEVA ARTICOLE DE LEGE?
Vedeti art. 77 din Legea nr. 567 din 2004, privind statutul personalului auxiliar de specialitate al instantelor judecatoresti si al parchetelor de pe langa acestea. Veti observa ca functia de grefier este incompatibila cu orice alta functie, publica sau privata, cu exceptia functiilor didactice, iar la art. 77 lit. c) este specificata situatia pe care dumneavoastra o prezentati. Cu stima.
ati omis alin 3 art 77 Legea 567/2004
(3) Prin derogare de la regula prevăzută la alin. (2) lit. c), grefierii pot fi acţionari sau asociaţi ca urmare a legii privind privatizarea în masă.
prin urmare pot sa fiu asociat la un srl?
atzucna, utilizator
daca esti fericita posesoare a actiunilor date de statul roman pentru stimularea privatizarii da. dar daca vrei sa infiintezi acum o sociatate pe actiuni in care tu sa detii o parte din actiuni nu.