avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

vreau sa stiu in ce conditii pot lua somaj daca nu am inka un an. pot lua concediu fara plata sau ceva de genu pana in sept? si patronul ce dezavantaje are? legea nu ii da voie sa angaeze pe altcvv?
astept un raspuns urgent. ms
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 22:29, 18 Iulie 2011
Concediu fara plata nu va ajuta.
Pentru a beneficia de somaj trebuie sa aveti in ultimele 24 de luni de la data concedierii (art.65), 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz de concediere puncea puncea ma pot incapatana sa respect termenii contractuali si nu cei verbali fara a mi se intampla nimic grav in aceasta perioada de preaviz ?mai explicit adica sa ... (vezi toată discuția)
Concediere, indemnizatie pentru ccc Ramona1982 Ramona1982 o prietena a ramas insarcinata. si-a anun tat seful verbal aceasta stare si drept urmare i-a dat preaviz de 15 zile si desfacerea cim in baza art 65-67 codul ... (vezi toată discuția)
Concediere kiro kiro As vrea sa stiu daca exista variante de concediere ce pot sa imi permita sa iau somaj, cu exceptia aceleia in care angajatorul trebuie sa faca restructurari? (vezi toată discuția)