Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

vreau sa stiu in ce conditii pot lua somaj daca nu am inka un an. pot lua concediu fara plata sau ceva de genu pana in sept? si patronul ce dezavantaje are? legea nu ii da voie sa angaeze pe altcvv?
astept un raspuns urgent. ms
Concediu fara plata nu va ajuta.
Pentru a beneficia de somaj trebuie sa aveti in ultimele 24 de luni de la data concedierii (art.65), 12 luni stagiu de cotizare la somaj.