avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... stagiatura
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

stagiatura

buna seara.va rog sa imi spuneti si mie..e posibil sa fac stagiatura fara ca sa am diploma de drept in mana?adica eu am terminat facultatea de drept dar am amanat licenta.e posibil sa fac stagiatura la un notariat sau la un cabinet de avocatura in aceste conditii?va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 17:13, 20 Iulie 2011
Nu este posibil. Stagiatura se face de catre licentiatul in drept care a promovat examenul de admitere in profesie.
Nu,este nevoie de diploma de licenta.
shadow4all2000 a scris:

buna seara.va rog sa imi spuneti si mie..e posibil sa fac stagiatura fara ca sa am diploma de drept in mana?adica eu am terminat facultatea de drept dar am amanat licenta.e posibil sa fac stagiatura la un notariat sau la un cabinet de avocatura in aceste conditii?va multumesc!


Nu aveti cum sa faceti stagiatura fara a avea diploma de licenta sau macar adeverinta care se elibereaza pana la eliberarea diplomei de licenta.
shadow4all2000 a scris:

..e posibil sa fac stagiatura

...da, ca secretara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiatura...? ContSters172518 ContSters172518 Am frecventat cursurile fac de drept din Timisoara,si acum urmeaza sa-mi finalizez studiile,licenta.Lamuriti-ma daca pot sa fac stagiatura(cat timp?) inainte ... (vezi toată discuția)
Cariera in profesia de avocat diana1sefa diana1sefa ca absolventa a unei facultati de drept acreditata ce sansa am sa lucrez in domeniul juridic sau intr un cabinet de avocatura inca nu am luat ... (vezi toată discuția)
Studii superioare de scurta durata dumi32 dumi32 Buna ziua, As dori sa va intreb, in cazul in care un participant la concursul de ocupare a unui post contractual (SSD) studii superioare de scurta durata ... (vezi toată discuția)