avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua,se poate divorta daca sotia nu este in tara ?nu avem copii doar un teren cumparat in timpul casatoriei, un avocat a zis ca este imposibil daca nu o citeaza nu cred ca poate sa ma tina legat impotriva vointei mele nici o instanta din lume va rog ajutati-ma cu un sfat sau cu un avocat pentru divort si partaj
Cel mai recent răspuns: vali_cuz , utilizator 07:56, 19 Iulie 2011
Da se poate divorta, chiar daca sotia nu este in tara.

Asta nu inseamna ca nu trebuie sa fie citata.

Este adevarat ce v-a spus avocatul: trebuie sa fie citata, chiar daca nu este in tara.

Divortul este o actiune si partajul este o alta actiune.

dvs. decideti ce avocat va alegeti pentru divort; va recomand sa cautati unul din localitatea in care domiciliati.
locuiesc in bucuresti sec 3 pot sa merg in paralel cu divortul si partajul si un pret estimativ si durata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj altius altius Sunt divortat din 1995 si am un apartament cumparat impreuna cu fosta sotie. Am o fetita de 20 ani si locuieste cu mama. Ex sotia sa recasatorit si actualul ... (vezi toată discuția)
Divort de comun acord oliver2010 oliver2010 Buna ziua, Suntem casatoriti de 12 ani,din casatorie a rezultat un copil,de 3 ani suntem separati,eu locuiesc in alta tara iar sotia si copilul in Romania.De ... (vezi toată discuția)
Parasirea domiciliului conjugal andreea_popescu andreea_popescu In cadrul unei familii apar neintelegeri intre cei doi soti, iar sotia isi gaseste un loc de munca in afara granitelor si paraseste domiciliul conjugal fara ... (vezi toată discuția)